„Nelze souhlasit s představou, že jsou snad tady občané první a druhé kategorie. Že pro část občanů se nabízí zboží, které je prvotřídní, a pro část evropských občanů se nabízí zboží, které má stejnou značku, stejný obal, je třeba od stejného výrobce, a přitom je méně kvalitní. S takovouto praxí se v žádném případě nesmíme smířit,” zdůraznil český premiér.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Pokud jde o další směřování Evropské unie, bude V4 usilovat zejména o rovnost mezi všemi státy.

Jízlivá Szydlová

„Pro nás je velmi důležité, aby reformy EU byly založené na rovnosti zájmů všech členských států,” zdůraznila na tiskové konferenci po skončení visegrádského summitu polská premiérka Beata Szydlová. Diskuse o budoucnosti by se podle ní neměly točit jen kolem větší či menší integrace, ale především by měly mířit ke zlepšení unie.

Se zjevným nádechem kritiky poznamenala, že evropské instituce by se měly zabývat reálnými problémy.

„V prohlášení V4 je jasný důraz na udržení společného evropského trhu a na jeho další prohlubování. Je tam jasný důraz na udržení schengenského prostoru, který garantuje volný pohyb... Je tam také jasný důraz na ochranu a obranu vnější evropské hranice. A je tam také silný důraz na udržení soudržnosti v rámci Evropské unie,” vyzdvihl český premiér Bohuslav Sobotka priority společného stanoviska visegrádské čtyřky k budoucnosti unie.