Unie by si podle Merkelové vylepšila svůj pošramocený obraz, kdyby se soustředila na podstatné věci, zrychlila rozhodování a změnila prezentaci navenek. Řekla to ve videu, které se v sobotu objevilo na webu kancléřství.

„Já bych nešířila příliš mnoho optimismu," uvedla Merkelová. „Ale musíme už trvat na tom, aby každý při rozdělování převzal díl solidarity," dodala. „Jak to přesně může vypadat, nemohu v této fázi ještě říci. Téma tedy není ještě vyřešeno," doplnila.

Neformální summit šéfů

V pátek 3. února se na Maltě k migraci uskuteční neformální summit šéfů států a vlád členských zemí EU.

„Chceme přirozeně zastavit nelegální přistěhovalectví a věříme, že to je účelné i pro migranty, neboť loni se jich přes 4000 utopilo ve Středozemním moři, většina na cestě z Libye do Itálie," prohlásila Merkelová s tím, že dohodu o vracení migrantů do Libye bude možné dojednat, až se v severoafrické zemi zlepší politická situace.

Dobrá vnější komunikace EU musí podle Merkelové zahrnovat informace o tom, zda členské státy dodržely a realizovaly to, na čem se usnesly. „Věřím, že to je důležité, neboť občanky a občané mají dojem, že jsme už řadu věcí vyjednali, ale mnohé z toho nebylo prosazeno," poznamenala kancléřka, která bude v zářijových parlamentních volbách znovu usilovat o křeslo předsedkyně vlády.

Merkelovou jako přímou kandidátku Křesťanskodemokratické unie (CDU) podpořila 96 procenty hlasů členská základna strany v severoněmecké spolkové zemi Meklenbursko - Přední Pomořansko.