Podle Hasenkopfa se soud odvoláním odmítl zabývat, protože neshledal důvody pro projednání případu. „Krajský soud v Oslo se domnívá, že zbavit paní Michalákovou rodičovských práv za to, že případ medializovala, je naprosto správné, a vlastně okresní soud chválí a zcela se s ním ztotožňuje,“ řekl ČRo Hasenkopf.

Michaláková Českému rozhlasu řekla, že aktuální rozhodnutí pro ni bylo do jisté míry překvapením. Doufala, že justice alespoň jednání nařídí a věcí se bude řádně zabývat.

„Nechápu, jak mohou být Norové tak bezohlední a nebrat vůbec v úvahu právo biologických rodičů,” myslí si Michaláková.

Soud v červnu potvrdil, že oba chlapci zůstanou u pěstounů, a rodičům s nimi zakázal jakýkoli styk. Otci nicméně zůstala k dětem formální práva. [celá zpráva]

Trestají matku za medializaci

Právníci zastupující Michalákovou tvrdí, že důvodem zbavení rodičovských práv byla medializace případu.

„Je nepřípustné, aby matka byla trestána za medializaci případu odebráním rodičovských práv a zákazem kontaktu s dětmi, zvlášť když šlo o zoufalou obranu proti nespravedlivému postupu a lžím norského Barnevernetu,“ popsala část odvolání advokátka Dora Boková.

Šance obrátit se na evropský soud

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se v kauze Michalákové dlouhodobě angažuje, přijal rozhodnutí norského soudu s opatrnou nadějí.

„Vzhledem k tomu, že toto byl nejvyšší soud, který mohl v Norsku o kauze rozhodovat, a ten se případem odmítl zabývat s tím, že už rozhodly soudy nižší instance, byly v Norsku vypořádány všechny možnosti soudního řešení a nám se otevírá šance obrátit se na Evropský soud pro lidská práva,“ řekl Právu Zdechovský s upozorněním, že ještě v nedávné době evropský soud veškeré norské kauzy striktně odmítal. „Za poslední rok jich ale už osm přijal. Tak pevně věřím, že se tento případ dotáhne do zdárného konce,“ dodal europoslanec.

Rodina Michalákové se hodlá obrátit na premiéra a ministerstvo zahraničí, aby nechali prověřit stav staršího z chlapců, neboť v červnu u soudu údajně zazněly závažné skutečnosti, které podle poslankyně Jitky Chalánkové (TOP 09) „dávají důvod k obavám a současně naznačují, proč je chlapec už téměř tři roky izolován od rodiny”. Blíže je nespecifikovala, nicméně dodala, že „zodpovědným českým orgánům jsou známy”.

Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová v reakci na červnový verdikt následně uvedla, že pokud se Michaláková rozhodne podat odvolání, ČR ji opět podpoří. [celá zpráva]

Případ odebrání synů Evy Michalákové
Michaláková se domáhá toho, aby jí byli do péče vráceni oba synové. Denis a David vyrůstají ve dvou pěstounských rodinách. Michalákové byli odebráni kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a fyzické týrání, které se však neprokázalo.

Norská sociální služba odebrala české matce a otci syny před pěti lety. Michaláková předloni požádala o přezkoumání případu a svěření dětí do péče, norské úřady loni na podzim rozhodly o jejím zbavení rodičovských práv a adopci mladšího hocha. Norský odvolací soud v červnu potvrdil loňské rozhodnutí norských úřadů o zbavení matky rodičovských práv, navrhovanou adopci mladšího hocha nepovolil.