V Řecku se nachází asi 60 000 uprchlíků a úřady nechtějí nechat děti stranou. Program spolufinancovaný EU počítá se čtyřmi učebními hodinami denně, nejprve odpoledne po odchodu řeckých školáků domů, později se počítá se zařazením dětských uprchlíků do běžných tříd.

KOMENTÁŘ DNE:

Očima Saši Mitrofanova: Doma, beze stresu nutnosti mít vliv
Někomu chybí cenzura, ukazuje kauza s hrou, kde Ježíš znásilňuje muslimku – Nad snahami brněnských politiků zakázat kontroverzní divadelní hru se zamýšlí Alex Švamberk. Čtěte zde >> 
Znamení odporu – Izrael si od Evropy zaslouží podporu, bojuje i za nás, myslí si Alexander Tomský. Čtěte zde >> 

„Děti by neměly být uzavírány do ghett. Naopak by se jim měly vytvořit podmínky, aby si mohly hrát, růst a vzdělávat se po boku řeckých dětí, dokud v Řecku zůstávají,“ prohlásil minulý týden ministr školství Nikos Filis.

Děti se budou učit matematiku, řečtinu, angličtinu nebo jiný volitelný jazyk, a nebude chybět ani tělocvik, výtvarná a hudební výchova a výuka počítačové gramotnosti.

Rodiče se bojí o zdraví

První školáky přivítaly v pondělí dvě školy v Aténách a čtyři další v jiných obcích, které se nacházejí v blízkosti uprchlických táborů. Děti doprovázeli zástupci mezinárodních humanitárních organizací, které poskytly autobusy a školní brašny.

Před školou v Aténách vítají děti uprchlíků.

Před školou v Aténách vítají děti uprchlíků.

FOTO: ČTK/AP

Neobešlo se to bez protestů. Ve vesnici Profiti nedaleko Soluně zhruba dvě desítky rodičů zatarasily hlavní vchod visacími zámky, protože se obávají, že děti uprchlíků mezi jejich potomky zavlečou nákazu. Musela zasahovat policie, která vytvořila bezpečnostní kordon a děti do školy přivedla vedlejším vchodem.

Úřady poukázaly na to, že všichni malí uprchlíci byli očkováni a žádné zdravotní riziko nehrozí.

Podle údajů řecké vlády tvoří děti a mladiství zhruba 46 procent žadatelů o azyl.