„Chci jednoznačně potvrdit, že se to nestane, že nebudeme žádat firmy, aby uváděly výčet svých zahraničních pracovníků nebo aby je jmenovaly či identifikovaly,” řekl Fallon. Podobně se podle agentury Reuters vyjádřila i ministryně školství Justine Greeningová.

Ruddová před několika dny vyzvala britské firmy, aby se více poohlížely po britských zaměstnancích a nesahaly po zahraniční pracovní síle. Podle ní je návrh, aby firmy hlásily podíl zahraničních pracovníků z celkového počtu zaměstnanců, jedním z mnoha, který vláda zvažuje k podpoře zaměstnanosti Britů.

Kabinet premiérky Theresy Mayové se cítí být zavázán výsledky červnového referenda, v němž se Britové vyslovili pro odchod země z EU, přičemž jedním z hlavních motivů bylo omezení imigrace a snížení počtu zahraničních pracovníků v zemi. Ruddová si však za svůj návrh vysloužila nařknutí z xenofobie a nálepkování společností.

„Myslím, že spoustu firem by rozladilo, kdyby měly pocit, že zaměstnávat lidi ze světa je považováno za něco ostudného,” řekl Reuters Adam Marshall z britské obchodní komory.

Podle mínění některých expertů by podobné praktiky nevratně poškodily pověst Británie jako otevřené a svobodomyslné ekonomiky.