Zadržení muži jsou ve věku mezi 17 a 26 lety. Podle policie byli vybaveni pasy a Islámský stát jim poskytl tisíce dolarů na další činnost i mobilní telefony s nainstalovaným  komunikačním programem.

Podle týdeníku Der Spiegel se do Evropy dostali přes TureckoŘecko. Trojice Syřanů zatčených v Německu měla dokumenty „ze stejné dílny v Sýrii” jako atentátníci z Paříže, uvedl ministr vnitra de Maizière. Do Evropy je dostala stejná převaděčská organizace, dodal ministr.

Jednoho měli vycvičit v Rakce

Jeden ze zadržených, sedmnáctiletý, se podle prokuratury na konci září 2015 připojil v Rakce k Islámskému státu a prodělal krátký výcvik, během něhož se naučil zacházet se zbraněmi i s výbušninami.

Zadržené přepravily vrtulníky

Zatím není jasné, zda trojice už dostala nějaké rozkazy, nebo na ně teprve čekala.

Zásahu v bytech a ve třech ubytovnách pro azylanty se v úterý ráno účastnilo přes dvě stě členů speciálních sil z kriminálky a federální i zemské policie z několika spolkových zemí.

Kriminálka podle listu Die Welt trojici sledovala několik měsíců a odposlouchávala jejich telefony. Upozornil ji Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV), který v Německu zastává roli civilní kontrarozvědky.