Program vlády premiérky Sturgeonové se soustředí na domácí agendu. Jak ale podle BBC podotkl její mluvčí, Evropa je „společné téma prolínající se vším, co děláme“.

Sturgeonová otevření cesty k novému lidovému hlasování avizovala už po červnovém britském referendu, které rozhodlo o vystoupení země z Evropské unie. Zatímco Británie jako celek 52procentní většinou odhlasovala tzv. brexit, většina Skotů chtěla v EU zůstat, pro setrvání hlasovalo 62 procent skotských voličů.

Skotsko už jedno referendum o nezávislosti pořádalo, a to teprve před dvěma lety v září. Tehdy lidé rozhodli, že by země měla zůstat součástí Spojeného království. Podle vládnoucí Skotské národní strany (SNP) by však tento postoj mohli lidé v důsledku referenda o EU přehodnotit.

S vypsáním závazného referenda by ovšem musel souhlasit britský parlament. Proto některé hlasy ve Skotsku navrhují uspořádat nezávazné referendum, které by jen ukázalo, jak většina lidí smýšlí. V případě, že by vládu instruovali, aby usilovala o odtržení od Británie, vyvolalo by to náležitý politický tlak na Londýn.