„Klid zbraní se dodržuje, na frontě se nestřílí,” prohlásil před studenty kyjevské polytechniky ukrajinský prezident Petro Porošenko. I on vyzdvihl, že za celou dobu zazněl jediný výstřel, nehřmí ani dělostřelecké salvy, ani tankové útoky či palba minometů.

Za klíčovou podmínku nastolení míru Porošenko označil „409 kilometrů a 300 metrů hranice s Ruskem”, které Kyjev nekontroluje. Tento úsek by podle prezidenta nejprve měli převzít „ozbrojení příslušníci policejní mise OBSE” a následně ukrajinští policisté.

Dodržování příměří potvrdil i mluvčí doněckých separatistů Eduard Basurin, podle kterého se již noc na čtvrtek obešla bez ukrajinského ostřelování. „31. srpna k porušování docházelo, ale po půlnoci žádné porušení příměří nebylo zaznamenáno,” řekl podle povstalecké agentury DAN. Podle ní zbraně zmlkly i v dosud „nejžhavějších ohniscích konfliktu”.

Zničený pomník povstalců

Separatisté z Luhansku si ale podle ruského serveru Newsru.com stěžovali na ukrajinskou palbu a na to, že situace se „nijak zásadně nezměnila”. V samém Luhansku během noci neznámí „diverzanti” vyhodili do povětří pomník padlým rebelům. Separatisté ale podle agentury Interfax ujistili, že se nenechají vyprovokovat a příměří budou dále respektovat.

Na nutnosti zavést časově neomezené příměří od půlnoci z 31. srpna na 1. září v souvislosti se zahájením nového školního roku se 26. srpna shodla mírová kontaktní skupina při své schůzce v běloruském Minsku.

Podle agentury TASS jde už o deváté příměří od podzimu 2014. Naposledy kontaktní skupina dojednala zastavení palby 29. dubna.

Konflikt na východě Ukrajiny si od dubna 2014 podle odhadu OSN vyžádal víc než 9500 mrtvých.