Skupina v sobotu pozdě večer spatřila dva čtyřicetileté Poláky před bistrem v Harlow, kde jedli pizzu. Napřed jim nadávali a pak někteří na Poláky zaútočili. Zraněné nechali v bezvědomí ležet na místě činu a utekli.

Čtyřicetiletý Arkadiusz Jozwik vážným zraněním hlavy podlehl v pondělí v cambridgské Addenbroocké nemocnici.

Druhý napadený ve věku 43 let má zlomeniny rukou a pohmožděniny břicha.

Útok z nenávisti?

„Teď je to vyšetřování vraždy a naše snaha vedla rychle k zatčení pěti teenagerů,“ řekl po úmrtí Jozwika detektiv inspektor Al Pitcher.

Do úterý bylo dopadeno celkem šest podezřelých. Pěti z nich je patnáct let, jeden je šestnáctiletý. Čtyři podezřelí byli zadrženi už o víkendu. Ve vazbě ale zůstávají jen dva, čtyři patnáctiletí byli propuštěni na kauci.

Policie nám řekla, že byl napaden, protože ho slyšeli, jak mluví s přáteli polskybratr zavražděného

„Zatím není jasné, kolik tam bylo útočníků, ale podezřelí byli součástí party patnácti až dvaceti mladých lidí, chlapců i dívek. Ne všichni se (do útoku) zapojili,“ dodal Pitcher. Uvedl, že motivem může být nenávist.

„Policie nám řekla, že byl napaden, protože ho slyšeli, jak mluví s přáteli polsky. Vybrali si ho kvůli tomu. Neuměl moc anglicky,“ popsal bratr zavražděného Radek.

Dodal, že situace v posledních týdnech eskaluje. „Po hlasování o brexitu se to zhoršilo. Viděli jsme, jak se lidi změnili.“