Přes sto tisíc potravinových balíčků je financováno částečně z prostředků Evropské unie. Jsou vítanou pomocí lidem žijícím na hranici chudoby. Jejich seznam připravilo slovenské ústředí práce, sociálních věcí a rodiny.

„Pomoc se soustřeďuje na lidi v hmotné nouzi,“ uvedla zástupkyně úřadu Jana Lukáčová. Rodiny s nezaopatřenými dětmi dostanou víc balíčků, podle počtu dětí.

Poprvé to nevyšlo

„Distribuci zahajujeme na východním Slovensku ve městech Spišská Nová Ves, Levoča a Smižany,“ řekl Radovan Gumulák z katolické charity. Na Oravu má dorazit celkem 703 balíčků, z toho 338 do okresu Námestovo. „Další budeme doručovat v okresech Dolný Kubín a Tvrdošín,“ uvedla pro server našaOrava.sk oblastní ředitelka katolické charity Jana Benická.

Balík s potravinami pro jednu osobu váží 13,5 kilogramu a má hodnotu 33,66 eura (900 Kč). Šedesát kamiónů přiveze potraviny do skladů, odkud je bude charita distribuovat.

Je to už podruhé, co Slovensko program spouští. V roce 2011 se však akci nepodařilo uskutečnit podle plánů. Stát prostřednictvím nevládních organizací nedokázal balíčky rozdat ani v prodlouženém termínu a část z nich propadla. Evropská unie pak potrestala Slovenskou republiku zastavením potravinové pomoci na tři roky.