Šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier a jeho francouzský kolega Jean-Marc Ayrault v dokumentu uvádějí, že Evropská unie „nyní prochází těžkou zkouškou”. Zmiňují sérii krizí na východě a jihu unie, kterým musela EU čelit, a jen pomalé oživování ekonomiky. Vhodnou odpovědí podle nich nemůže být „ani volání po (větší integraci), ani fáze pouhé reflexe”.

VELKÁ BRITÁNIE OPOUŠTÍ EVROPSKOU UNII
Potvrzeno. Velká Británie odchází z EU
David Cameron oznámil rezignaci, odejde na podzim
Brexit je pro Brity překvapením a šokem, země je rozdělená
Británie kvůli odchodu z EU může ztratit Skotsko i Severní Irsko
Brexit je ohromná věc, pochválil Brity Trump ve Skotsku
Londýn po referendu: Žádné hromadné demonstrace, žádné oslavy
Reakce evropských zemí
Udělejme to rychle, vzkázal Brusel do Londýna
Brexit přinesl hořké vystřízlivění, přiznávají evropští politici
Odchod Británie z EU se může protáhnout na sedm let
Politici v dalších zemích EU žádají referenda o vystoupení
Ekonomika
Je těžké říct, co se stane, shodují se ekonomové v reakci na brexit
Bank of England má pro brexit připraveno 250 miliard liber
Odchod Británie z EU srazil libru na kolena, oslabilo i euro
Koruna k libře posílila, k dolaru slábne
Reakce z České republiky
Sobotka: Rozhodnutí Británie není koncem světa ani EU
Dopady brexitu na EU budou nepříjemné, předpokládá Zeman
Británii následovat nebudeme, Evropa si žádá reformu, vzkazují čeští politici
Britové zachraňují Evropu od bruselského monstra, míní Klaus
Komentáře
Alex Švamberk- Británie odchází, EU se nezhroutí, ale význam ztratí
Jiří Pehe - Jaké dopady bude mít brexit na Evropskou unii

Aby se zabránilo zhroucení evropského projektu, musejí se politici zaměřit na to, co je zásadní, a „vyjít vstříc konkrétním očekáváním občanů”. Podle ministrů, jejichž země tvoří jádro unie, je důležité uznat, že jednotlivé členské státy mají různou chuť k hlubší integraci.

Lepší bezpečnost

Ministři navrhli silnější spolupráci na poli bezpečnosti. Unie by se podle nich měla shodnout na strategických prioritách zahraniční a bezpečnostní politiky a v těchto oblastech se snažit o jednotnou politiku. Ty členské státy, které jsou ochotny podílet se na „stálé a strukturované” spolupráci v oblasti obrany, by tak podle nich měly mít možnost pružně učinit. Pokud by to bylo potřeba, členské státy by měly zvážit zřízení stálých námořních sil.

Pokud jde o azylovou a migrační politiku, jsou Steinmeier a Ayrault pro zřízení mnohonárodních pohraničních a pobřežních hlídek. Unie podle nich musí nalézt společnou odpověď na rostoucí počet ekonomických migrantů mířících do EU a snažit se bojovat s příčinami migrace.

Steinmeier a Ayrault vyzvali také k větším investicím veřejného i soukromého sektoru. Prohloubení Evropské hospodářské a měnové unie podle nich nenastane „velkým třeskem”, ale bude „výsledkem pragmatického a postupného vývoje”.

Žádný superstát

Podle dnešního vyjádření francouzského premiéra Manuela Vallse se unie musí přestat chovat jako hnidopich. „Musíme učinit konec této smutné a věčně nespokojené Evropě. (EU) je často urputně zaměřená na detaily a zoufale opomíjí to, co je opravdu důležité, ” uvedl Valls během jednoho z projevů na severu Francie. Dodal, že Evropa neznamená, že budeme svědky vymizení suverénních států.