Od reportéra Novinek z Londýna

Zatím chodí jednotlivci, potvrdili Novinkám členové komise ve dvou volebních místnostech ve čtvrti Walthamstow.

Články od reportéra Novinek z Londýna
Byli jsme i před EU. Chaos nechci. Britové rozhodují o EU
Hrozí Čechům v Británii odchod? Brexit může jejich životy zkomplikovat 
Brexit? V době fotbalového Eura téma spíš pro média
K euroskepticismu Britů přispěli i migranti z Česka
Spojuje nás toho víc, než rozděluje. V Londýně si připomněli zavražděnou poslankyni
Brexit dělí přátele a pojí protivníky
Šéfkomentátor Financial Times pro Novinky: Cameron doufal, že se bude jednat o nové unijní smlouvě

„Je to zřejmě tím deštěm, protože jinak si to lidé často chtějí odbýt ráno před prací. Asi budou chodit víc večer, podle předpovědi má do odpoledne přestat pršet,“ dodávali.

Část voličů se o svém hlasu bavit nechtěla, jiní byli svolnější. Většina z desítky respondentů volila setrvání v EU. „Takto alespoň budeme mít možnost něco ovlivňovat. Když vystoupíme a budeme chtít zůstat na evropském trhu, budeme muset dodržovat pravidla stejně, ale už do nich nebudeme moci mluvit,“ řekla Novinkám 34letá Paula.

Zhruba 50letý muž nesouhlasí: „Britové vždycky byli zdatní obchodníci a není to tak, že když vystoupíme, budeme v podřadné roli. V minulosti jsme taky byli bez EU a šlo to“.

Lidé se ráno v dešti vydávali do volebních místností spíše sporadicky.

Lidé se ráno v dešti vydávali do volebních místností spíše sporadicky.

FOTO: Tomáš Reiner, Novinky

Volební místnost ve škole ve Walthamstow

Volební místnost ve škole ve Walthamstow

FOTO: Tomáš Reiner, Novinky

„Hlasovala jsem, abychom zůstali. Nechci, aby nastal chaos. Taky znám spoustu lidí ze zemí EU a nechci je ztratit,“ uvedla asi 45letá žena, která si své jméno raději nechala pro sebe.

Nerozhodnutá desetina

Londýn je díky specifikům metropole odlišný a bude zřejmě poměrně jasně volit setrvání v Unii. Průzkumy před volbami však naznačovaly vyrovnané šance obou táborů, ačkoli zastánci členství v EU měli v posledních anketách mírně navrch.

Pravděpodobně rozhodne zhruba desetina voličů, kteří se k volbám zaregistrovali, ale v průzkumech přiznávali, že se ještě nevědí, jak budou hlasovat.

Britové v pátek rozhodují o svém setrvání v EU.

Britové v pátek rozhodují o svém setrvání v EU.

FOTO: Tomáš Reiner, Novinky

Rekordní účast?

Dá se očekávat rekordní volební účast, povinnou registraci k volbám podstoupilo více než 46,5 miliónu lidí. To je o 150 000 více než při minulých parlamentních volbách.

Do volebních místností mohou chodit do 22:00 (23:00 SELČ) hodin místního času a volební komise jim slíbila, že místnosti zůstanou otevřeny déle, pokud se před nimi budou na poslední chvíli tvořit fronty.

Hlasy se budou sčítat v 382 střediscích celou noc. Výsledek referenda by měl být ohlášen v pátek ráno na radnici v Manchesteru.