Lidé bez ohledu na déšť zaplnili promenádu před královským palácem, kde jim před vstupem ke stolům organizátoři rozdávali pláštěnky.

Královna promluvila ke všem zúčastněným a poděkovala jim za přání k narozeninám, která obdržela během roku. "Každému, kdo je dnes tady, i těm, kteří se účastní uličních oslav kdekoliv jinde, bych ráda řekla děkuji za nádhernou podporu a povzbuzení, které mi nadále dáváte," prohlásila. Dodala, že ji dojalo a potěšilo množství blahopřání a zpráv, která dostala k narozeninám. Nezapomněla si však také zažertovat, když prohlásila: "Jak se budu cítit, když mi lidé budou ještě v prosinci zpívat Happy Birthday (vše nejlepší k narozeninám), se teprve uvidí."

Královna Alžběta II. se svými vnuky krátce před proslovem

Královna Alžběta II. se svými vnuky krátce před proslovem

FOTO: Peter Nicholls, Reuters

Královna uspořádala oběd pod širým nebem na počest více než 600 charitativních organizací, nad nimiž má patronát. Každý z účastníků zaplatil vstupné 150 liber (přes 5100 korun).

Další stovky lidí vyrazily na piknik do nedalekého parku, aby vzdaly panovnici hold tímto způsobem.

Stovky vojáků na přehlídce u příležitosti královniných narozenin

Stovky vojáků na přehlídce u příležitosti královniných narozenin

FOTO: Tim Ireland, ČTK/AP

Královna dovršila devadesátku již 21. dubna, v souladu s tradicí ale narozeniny slaví až v těchto dnech. Britští monarchové pořádají oficiální oslavu narozenin bez ohledu na skutečné datum narození většinou v červnu, kdy je větší šance na hezké počasí pro tradiční velkolepou přehlídku, která je hlavním bodem oslav. Tuto praxi zavedl již v roce 1748 král Jiří II.

Sobotní přehlídka, při níž královna shlédla defilé 1600 vojáků a následnou vzdušnou show letadel a vrtulníků, se na rozdíl od nedělní akce obešla bez deště.