Dvě nové kapitoly přístupových jednání týkající se justičního systému a základních práv (kapitola číslo 23) a svobody a bezpečnosti (kapitola číslo 24) se původně měly otevřít v dubnu, kvůli nesouhlasu Chorvatska se tak ale nestalo.

Chorvati, kteří do EU vstoupili v roce 2013, už dříve podmínili otevření těchto kapitol změnou srbského zákona o válečných zločinech. Ten Bělehradu umožňuje stíhat osoby podezřelé z válečných zločinů spáchaných i mimo srbské území. Dotknout se tak může i chorvatských občanů, kteří podle Bělehradu spáchali během války v letech 1991 až 1995 zločiny na srbském obyvatelstvu na východě Chorvatska.

Ačkoli Srbsko zákon nezměnilo, souhlasili zástupci Chorvatska během jednání s kompromisem, který slibuje zahrnout jejich postoj do společného vyjednávacího mandátu EU. V něm se mimo jiné hovoří o tom, že při řešení případů válečných zločinů musí Srbsko brát v potaz regionální spolupráci a nesmí se chovat diskriminačně, uvedl server EUObserver.

Srbská ministryně pro evropskou integraci Jadranka Joksimovičová nyní předpokládá, že jednání o dalších kapitolách přístupových rozhovorů by se mohlo otevřít 23. nebo 24. června.

EU zahájila rozhovory se Srbskem koncem loňského roku, kdy byly otevřeny první dvě kapitoly, které se týkají finanční kontroly a normalizace vztahů s Kosovem. Srbský premiér Aleksandar Vučić opakovaně řekl, že doufá v uzavření jednání do konce roku 2018, termín je ale nejistý.