Paříž od smlouvy s Moskvou ustoupila v důsledku ukrajinské krize, kterou vyvolala ruská anexe ukrajinského Krymu v roce 2014.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Loď, která může převážet a nasazovat do bojů vrtulníky a tanky, vypluje do Egypta z přístavu Saint-Nazaire v nejbližších dnech. Na palubě už bude 180členná egyptská posádka, která ve Francii od února prodělávala příslušný výcvik.

Druhý Mistral má Francie předat Egyptu v průběhu září, upřesnil web listu La Tribune.

Kontrakt v hodnotě asi 1,2 miliardy eur (32,4 miliardy korun) Francie uzavřela v roce 2011 s Ruskem, ale kvůli postupu Moskvy v ukrajinské krizi dodávku lodí loni nejprve zmrazila a nakonec zrušila.

Od Francie v zájmu stability

Francouzský prezident François Hollande v září 2015 oznámil, že se na prodeji lodí dohodl se svým egyptským protějškem Abdalem Fattáhem Sísím. Podle francouzských vládních zdrojů Káhira za lodě zaplatí 950 miliónu eur (asi 26,7 miliardy Kč), méně než měli zaplatit Rusové.

"Francie se rozhodla uvažovat o Egyptu, který je významným hráčem na Blízkém východě. Jeho stabilita je nezbytná a Egypt očekává od Francie podporu," řekl Hollande k lodím Mistral před zářijovým podpisem kontraktu s Káhirou.

Káhira se snaží posílit svou vojenskou sílu v době, kdy doma i v zahraničí čelí islámským vzbouřencům. Egypt je se Saúdskou Arábií členem mezinárodní vojenské koalice, která bojuje proti rebelům v Jemenu. Posilovat egyptskou armádu pomáhají i Spojené státy.