Faymann rezignoval překvapivě začátkem týdne kvůli tomu, že ztratil podporu části členů sociální demokracie (SPÖ) po nezdaru stranického kandidáta v prvním kole prezidentských voleb. Vedení vlády dočasně převzal předseda koaličních lidovců (ÖVP) Reinhold Mitterlehner. [celá zpráva]

Rakouský kancléř Werner Faymann

Rakouský kancléř Werner Faymann

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Lidovci se zatím ke spekulacím o možných kandidátech na kancléře nechtěli příliš vyjadřovat, stanovili si ale trojici podmínek pro pokračování ve vládě velké koalice. Ta nejdůležitější se týká udržení restriktivní migrační politiky.

Dráhy už vede šest let

Kern se narodil 4. ledna 1966 ve Vídni, kde se také věnoval mediálním studiím. Poté pracoval jako novinář nebo asistent sociálnědemokratického státního tajemníka pro veřejnou službu Petera Kostelky. Zkušenosti má i z rakouské energetické společnosti, rakouské dráhy vede od roku 2010.

Padesátník, který by měl převzít také vedení sociální demokracie, nepřichází za jednoduché situace. SPÖ je v krizi, k níž výrazně přispěl propad jejího kandidáta Rudolfa Hundstorfera ve volbách hlavy státu. Hundstorfer získal jen jedenáct procent hlasů a výrazně zaostal za vítězem prvního kola Norbertem Hoferem z populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ).

Právě ta by také pravděpodobně vyhrála, pokud by se nyní v Rakousku uskutečnily předčasné parlamentní volby. I proto je podle komentátorů v zájmu jak sociálních demokratů, tak lidovců pokračovat v koaliční vládě. Očekávají se přitom změny na některých ministerských postech.