Kontrolní akce začala v 06:00 SELČ a ve většině spolkových zemí potrvá do půlnoci, v Bavorsku až do pátečních 06:00.

Německá policie pořádá plošné kontrolní akce pravidelně každý rok na jaře. Chce tak upozornit na rizika nepřiměřeně rychlé jízdy, která je podle statistik hlavní příčinou smrtelných nehod. Loni na německých silnicích zemřelo 3475 lidí.

Na rozdíl od předchozích let nyní nebudou policisté hlídat na celém území Německa. Dolní Sasko na severozápadě země se k akci nepřipojilo, protože nechce přetěžovat policisty, kteří budou o víkendu zajišťovat bezpečnost během návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Hannoveru. [celá zpráva]

Dalších pět zemí účast odmítlo vzhledem k tomu, že akce je finančně i personálně nepřiměřeně náročná ve srovnání s výsledkem. Počet pokutovaných řidičů se totiž každý rok pohybuje kolem 90 000 a výrazně se nemění.

Pokuty i stovky eur

Pokuty jsou v Německu relativně nízké, když řidič překročí povolenou rychlost o méně než 20 kilometrů v hodině. Při takovém prohřešku mimo obec hrozí pokuta nanejvýš 30 eur (810 Kč), v obci 35 eur (950 Kč).

Při vyšších rychlostech ale pokuty rychle rostou. Při překročení povolené rychlosti mimo obec o 30 kilometrů v hodině je pokuta nejméně 80 eur (2160 Kč), v obci nejméně 100 eur (2700 Kč). Může ale dosáhnout i několika set eur.