Britské listy mu vyčítají nejen spornou daňovou aféru, ale také rozhodnutí utratit devět miliónů liber (asi 301 miliónů korun) za letáky podporující před červnovým referendem setrvání Londýna v Evropské unii, napsal portál politico.eu.

KOMENTÁŘ DNE:

Falešná debata O chybějící racionální debatě a nemožnosti rozumně argumentovat v době sekularizované západní civilizace přemítá Alexander Tomský. Čtěte zde >>

 Očima Saši Mitrofanova: Prostor zaplňují zbití černoši

List The Daily Telegraph v článku nazvaném Měl jsem peníze v zahraničí píše o tom, že Cameron zažil nejničivější týden v premiérském křesle. Ministerského předsedu nešetří nejen bulvární média jako Daily Mail či Daily Express, ale ani tradiční list The Times.

"Se (ženou) Samanthou jsme vlastnili 5000 akcií v Blairmore Investment Trust, které jsme prodali v roce 2010 za asi 30 tisíc liber (milión korun)," řekl premiér ve čtvrtečním rozhovoru se zpravodajskou stanicí ITV News.

Zdůraznil také, že v Británii zaplatil veškeré daně ze zisku a že jeho zesnulý otec nic špatného neudělal. Již dříve prohlásil, že on, jeho manželka a ani děti žádné akcie ani majetek ve firmách v daňových rájích v současnosti nevlastní.

Kampaň za veřejné peníze

Problém akcií v daňovém ráji není jediný, kterému Cameron nyní čelí. Velkou kritiku vyvolalo také jeho rozhodnutí podpořit členství v EU před referendem letákovou kampaní. Toto podle portálu politico.eu poškodí již tak špatný vztah s voliči jeho Konzervativní strany.

Cameron ve čtvrtek prohlásil, že nemá důvod se za rozesílání letáků britským rodinám omlouvat, neboť vláda má právo se na občany přímo obrátit. Odpůrci britského členství v EU jsou nicméně postupem vlády rozhořčeni a tvrdí, že letáky jsou neférovým zásahem do kampaně, který navíc platí daňoví poplatníci.

"Premiér si musí uvědomit, že veřejnost v celé Evropě nemá ráda, když s ní stále více elitářská třída politiků jedná jako s hlupáky," napsal Daily Mail. Kritické jsou v této věci i The Daily Telegraph a The Times.

"To, co dostáváme, je soubor naprosto tendenčních a zcela jednostranných tvrzení vydávaných za fakta," uvedl The Daily Telegraph. Podle The Times je premiérova obhajoba letáků pokrytecká a kampaň politicky riskantní. "Taková arogance ho ještě může dohnat," dodal deník.