Na 25 procent dotázaných je toho názoru, že je mučení „velmi často odůvodnitelné“, 38 procent Američanů míní, že je trýznění vyslýchaných „někdy odůvodnitelné“ a jen 15 procent z nich by tyto metody úplně zakázalo.

KOMENTÁŘ DNE:

Islamofobie? Nerozumím - Postoj evropských levicových intelektuálů ke kritikům islámu komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

Očima Saši Mitrofanova: Má ČSSD sílu na doživotního Babiše?

Podobné postoje podle průzkumu organizace Amnesty International z roku 2014 panují například v Indii (74 %), Keni (66 %) a Nigérii (64 %).

Mučení prý funguje

Dotazovaní v průzkumu přiznali, že jejich názor ovlivnily útoky z poslední doby, konkrétně střelba v americkém San Bernardinu z prosince letošního roku a masakry v Paříži a Bruselu.

To může hrát do karet republikánskému kandidátovi na prezidenta Donaldu Trumpovi, který waterboarding a mučení při výsleších opakovaně obhajoval.

„Neříkejte mi, že to nefunguje. Mučení funguje,“ řekl favorit republikánských primárek. [celá zpráva]

Na únorovém volebním mítinku podle deníku The Washington Post například prohlásil, že krom waterboardingu podpoří zavedení dalších technik, které jsou „mnohem horší a silnější“.

Tvrdší metody

Jaké horší metody měl na mysli, už Trump neupřesnil. Z odtajněných dokumentů CIA, z nichž citoval deník The Guardian v prosinci roku 2014, ale vyplývá, že se Američané při výsleších vedle waterboardingu, izolace a spánkové deprivace uchylovali i k takovým metodám, jako je rektální krmení, svazování podezřelých do bolestivých pozic, nebo přímé bití.

Trump ví, co dělá. Mučení vždy nebo v odůvodněných případech podle průzkumu agentury Reuters schvaluje 82 procent republikánských voličů. V demokratickém táboře je tento poměr výrazně nižší, mučení schvaluje „jen” 53 procent oslovených.

„Veřejností nyní hýbe množství negativních emocí. Strach, vztek a obecná nervozita. (A Trump) tyto pocity legitimizuje,“ cituje agentura Reuters Elizabeth Zechmeisterovou z Vanderbilt University v Nashvillu - odbornici, jež se souvislostí mezi terorismem a změnami veřejného mínění dlouhodobě zabývá.

Citovaný průzkum byl prováděn od 22. do 28. března letošního roku na vzorku 1976 voličů napříč Spojenými státy, možná odchylka od skutečného názoru americké veřejnosti je agenturami Reuters a Ipsos odhadována na 2,5 %, v případě celé skupiny a 4 %, pokud jde o tábory republikánů a demokratů.