„Je tady nebezpečí, že se mladí muži, jejichž naděje se v Německu nenaplní, někdy připojí k salafistickým skupinám, podlehnou jejich ideologii, radikalizují se a dopustí se násilných činů,“ upozornil Münch.

BKA má podle něj informace už o několika desítkách případů, kdy salafisté migranty oslovili.

Podezřelí jsou i mezi běženci

Mezi běženci jsou podle Münche navíc lidé, kteří se v Sýrii či dalších zemích zapojili do teroristických skupin.

„Momentálně je zhruba deset případů, kde vyšetřujeme, zda se někdo podílel na válečných zločinech v zahraničí nebo byl členem teroristického uskupení. Částečně jde také o používání zakázaných symbolů hnutí Islámský stát,“ řekl šéf BKA.

Kriminální úřad má podle něj indicie celkem asi o stovce běženců, kteří by mohli mít nějakou spojitost s terorismem.

Přibývá i útoků neonacistů

S příchodem běženců do Německa však podle šéfa BKA roste také počet krajně pravicových násilných činů. Od začátku roku úřad zaznamenal kolem 600 útoků na ubytovny pro běžence, přinejmenším v 550 případech za nimi stáli pravicoví radikálové a rétorika zaměřená proti běžencům sílí.

„Může se stát, že zažijeme ještě dramatičtější události než dosud,“ varoval Münch s tím, že nelze vyloučit ani útoky na běžence, které oběti nepřežijí.

Do Německa letos podle neoficiálních údajů přišlo na 800 tisíc žadatelů o azyl a odhaduje se, že za celý rok jich může být až 1,5 miliónu.