Problém je v tom, že jako zástupce neuznané ruské správy poloostrova by do EU vůbec neměl vstoupit. „Je to fatální chyba,“ řekl k případu polský ministr zahraničí Grzegorz Schetyna podle stanice TVP.

Ukázalo se, že Polonskému zřejmě pomohl drobný fígl, který umožňuje nejednoznačný přepis ruských jmen z azbuky do latinky. Moskva mu vydala diplomatický pas, v němž stačilo vyměnit „y“ za „i“, aby se podařilo schengenský systém oklamat. Polští pohraničníci jej tak bez problémů pustili přes hranice.

Úřady nyní nevědí, co dělat – zasáhnout proti delegátovi na konferenci OBSE o lidských právech by mohlo vyvolat diplomatický skandál. Sám Polonskij ruským médiím řekl, že měl v úmyslu na konferenci vystoupit a pak se vrátit domů.

Vniknutí Polonského do EU ostře kritizovala ukrajinská ambasáda ve Varšavě s tím, že jde o „evidentní provokaci Ruské federace a manipulaci s normami a zásadami OBSE“.

Vicepremiér krymské okupační vlády Dmitrij Polonskij navštívil konferenci OBSE ve Varšavě jako zástupce nevládní organizace, informuje na Twitteru Euromaidan PR.