„Rád bych tu měl dvojnásobek Syřanů, kdybych za to mohl dát pryč pár Východoevropanů,” řekl Link podle středečního vydání listu Westdeutsche Allgemeine Zeitung. Pro list ale také uvedl: „Je mimo jakékoli pochybnosti, že v Duisburgu vítáme všechny uchazeče o azyl, bez ohledu na to, odkud pocházejí.”

Link se později omluvil a v prohlášení poslaném DPA napsal, že nezvolil správná slova, informovala dnes DPA: „Nechtěl jsem se svým výrokem nikoho osobně dotknout.”
Link vysvětlil, že svým vyjádřením chtěl poukázat na specifické problémy porúrského města: „Na rozdíl od jiných měst tady momentálně žije 12 500 Bulharů a Rumunů, kteří přicházejí v rámci unijního volného pohybu. Většina z nich nemá žádnou práci a kvůli neznalosti němčiny mají jen malou šanci nějakou najít.”

Duisburg se opakovaně ocital na titulních stranách novin kvůli vysoké zločinnosti ve čtvrti Marxloh, na které se podílejí zločinecké gangy z jihovýchodní Evropy a motorkářský gang Black Jackets prodávající drogy.

Pustili se do něj političtí oponenti

Spolková vláda podle Linka musí vědět, že Duisburg má kvůli těmto přistěhovalcům z EU zcela jiné potřeby, jestliže se nyní vede diskuse o celonárodní azylové politice. Ale i další starostové si na jednání stěžovali na nedostatek peněz a zařízení pro uprchlíky.

Vicekancléř a předseda SPD Sigmar Gabriel ale byl jeho prvním vyjádřením zcela konsternován. Do Linka se pustili političtí protivníci. Mluvčí křesťanskodemokratické (CDU) frakce v zemském sněmu Severního Porýní-Vestfálska pro integrační politiku Serap Gülerová vyzvala ministerskou předsedkyni spolkové země Hannelore Kraftovou (SPD), aby se od Linka jasně distancovala. Jeho vyjádření prý opovrhuje lidmi a je nepřijatelné. Kritika přišla také od Zelených a Pirátů.