Město rozhodlo, že jeden z baráků někdejšího nacistického tábora bude obývat 21 uprchlíků. O tomto opatření město Schwerte údajně rozhodlo už v lednu, tedy ještě před vyhrocením současné uprchlické krize. Starosta Heinrich Böckelühr prý rozhodnutí označil jako přiměřené.

Ministerská předsedkyně Severního Porýní-Vestfálska Hannelore Kraftová po rozhovorech se zástupci židovských organizací město marně žádala, aby od plánů ustoupilo. Plány kritizovali také historici a organizace na podporu integrace.

Mladí Eritrejci nemají s historií místa, kde našli přístřeší, problém.

Mladí Eritrejci nemají s historií místa, kde našli přístřeší, problém.

FOTO: Profimedia.cz

Pracovní tábor ve Schwerte u Dortmundu administrativně spadal pod neblaze proslulý vyhlazovací koncentrační tábor Buchenwald, který je ale vzdálen přes tři sta kilometrů na východ u Výmaru. Do vnějších táborů byli umísťování lidé určení na nucené práce.

Do samotného koncentračního tábora v Buchenwaldu bylo během 2. světové války deportováno přibližně 250 000 Židů z celé Evropy. Nejméně 56 000 lidí tamní pobyt nepřežilo.

Dvacetiletý Eritrejec Abdurahman Massa ale serveru Ynet řekl, že s historií ubytovny nemá žádný problém. "Já se tu cítím dobře," řekl.