Szijjártó zopakoval, že Maďarsko a Srbsko čelí "bezprecedentnímu imigračnímu tlaku" a že více migrantů nyní přichází do Evropské unie pozemní cestou přes Balkán než přes Středozemní moře. "To znamená, že největší počet ilegálních migrantů letos v Evropské unii přišel do Maďarska," zdůraznil.

Maďarská vláda se rozhodla zbrzdit příval uprchlíků zejména z Iráku, Afghánistánu a Sýrie, kteří se do země dostávají ilegálně ze Srbska, postavením čtyři metry vysokého a 175 kilometrů dlouhého plotu na maďarsko-srbských hranicích. Bariéra by měla být dokončena k 31. srpnu.

Maďarský ministr vnitra Sándor Pintér dnes podle agentury MTI na téma uprchlíků řekl, že pět členských zemí Evropské unie - Česko, Francie, Německo, Rakousko a Švédsko - by mohlo na základě dublinských dohod poslat zpět do Maďarska přes 19 000 imigrantů.

Pintér dále uvedl, že od začátku roku požádalo v Maďarsku o udělení statusu politického uprchlíka 66 788 lidí. Z toho bylo 43 000 řízení zastaveno, protože žadatelé mezitím zemi opustili a zjevně zažádali o udělení tohoto statusu v jiném státu EU. Ti všichni by podle Pintéra tudíž mohli být do Maďarska vráceni, protože podle zmíněných dublinských dohod by jejich žádost měla být vyřízena v první členské zemi, do níž v EU vstoupili.