„Mohu vám říct, že během poslední cesty pozorovatelé na bojových postech viděli osoby, které byly podle jejich přesvědčení nezletilé,” informoval Bociurkiw novináře o cestě příslušníků mise do obce Šyrokyno východně od azovského přístavu Mariupol, první od 14. května, kterou v oblasti podnikli.

Ve zprávě o cestě stojí: „Mezi příslušníky (sil samozvané) Doněcké lidové republiky na kontrolním stanovišti v severovýchodním části Šyrokyna viděla mise ozbrojené mladé ženy i muže, někteří z nich byli považováni za nezletilé.“

Pozorovatelé s nimi chtěli mluvit, ale nebylo jim to umožněno. Když chtěli hovořit s civilními obyvateli ve vsi, představitelé DNR jim sdělil, že v Šyrokynu není už žádný z jeho obyvatel. Týž den přitom představitel mise mluvil po telefonu obyvatel, který řekl, že ve vsi je ještě 13 civilistů.

Pozorovatelé také při návštěvě vsi zaregistrovali osm výbuchů a viděli nevybuchlý minometný granát ráže 120 mm, tedy větší, než je povolena podle minských dohod.

Separatisté lákají nezletilé do svých řad

K nezletilým vojákům mluvčí dodal: „Je to už druhý takový případ, pokud se nemýlím.” Zdůraznil, že jde o mimořádné vážnou záležitost: „Děti bojující v ozbrojených silách, to je velmi citlivé téma, kterým je třeba se vážně zabývat. Veškeré možné informace budeme dál shromažďovat.”

Informace o dětech v řadách povstalců se objevila poprvé od loňského dubna, kdy boje na východě Ukrajiny začaly. O dětských bojovnících nepřinesla dosud žádné informace ani ukrajinská nebo ruská média.

Zpráva OBSE z 9. června také uvádí, že Doněcká lidová republika láká nezletilé, aby se účastnili bojových operací.

Ohnisko střetů

V obci Šyrokyno dochází k vzájemným přestřelkám prakticky denně, často s oběťmi na životech mezi ozbrojenci i civilisty.

 

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Šyrokyno leží na cestě k přístavu Mariupol, který je největším městem na azovském pobřeží mezi ruskou hranicí a okupovaným Krymem. Panují obavy, že by se ho rádi separatisté zmocnili, aby otevřeli pozemní cestu z Ruska na anektovaný Krym.

Právě Mariupol navštívil jako první město při své cestě po přífrontových oblastech ukrajinský prezident Petro Porošenko. Prohlédl si opevnění a vyslechl hlášení o bojové situaci.