Let popsal pilot Milan Vacík: Probouzíme se na Islandu a vyhodnocujeme předpověď počasí. Skoro jasno, místy oblačno, silný severozápadní vítr, který nás bude zrychlovat na cestě do Skotska. Příliš dobré na to, aby to byla pravda, říkáme si.

Před odletem z Islandu bylo nutné projít na letišti v Egilsstaðiru celní a pasovou kontrolou.

Před odletem z Islandu bylo nutné projít na letišti v Egilsstaðiru celní a pasovou kontrolou.

FOTO: I. Lukačovič, Novinky

Ale je to pravda. Startujeme z Egilsstaðiru a brzy za sebou necháváme hornaté islandské pobřeží. Pomalu stoupáme až do cestovní výšky 3000 metrů, kde díky zadnímu větru dosahujeme rychlosti přes 300 km/h.

Electra po odletu z Islandu

Electra po odletu z Islandu

FOTO: I. Lukačovič, Novinky

Zhruba v polovině letu do skotského Wicku se před námi objevují Faerské ostrovy. Zpočátku působí jako nepřístupné horské vrcholy vystupující z vodní hladiny, z blízka už ale rozpoznáváme vesnice a spojovací mosty mezi některými z ostrovů. Faerské ostrovy mají v průměru 35 slunečných dnů v roce a my máme štěstí na jeden z nich.

Posádka Lockheedu Electra ukazuje na přibližující se Faerské ostrovy.

Posádka Lockheedu Electra ukazuje na přibližující se Faerské ostrovy.

FOTO: I. Lukačovič, Novinky

Ve Skotsku

Severní pobřeží Skotska je sice zamračené, ale bez deště. Ve Wicku přistáváme po třech a půl hodinách letu. Vrácením vypůjčených oranžových neoprenových kombinéz tady symbolicky završujeme přelet Atlantiku. Další úseky našeho letu už – s výjimkou přeletu kanálu La Manche – proběhnou nad pevnou zemí.

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Duší místního letiště je Andrew, který provozuje půjčovnu nouzového vybavení a malým letadlům prodává letecký benzín.

Jaroslav Anýž doplňuje palivo Lockheedu Electra ve Wicku

Jaroslav Anýž doplňuje palivo Lockheedu Electra ve Wicku.

FOTO: I. Lukačovič, Novinky

„Kolik je minimální gradient stoupání s jedním vysazeným motorem? Jaký je vzorec pro výpočet dosahu rádiových vln?“ přezkušuje nás tento samozvaný strážce severního pobřeží Skotska, než nás vpustí do země, a nám se vybavuje scénka z filmu Monty Python a svatý Grál.

Na letišti Wick ve Skotsku byl i vrtulník s dělníky z ropné plosiny

Na letišti Wick ve Skotsku byl i vrtulník s dělníky z ropné plošiny.

FOTO: I. Lukačovič, Novinky

Let do Duxfordu plného historických letadel

Při druhém letu dnes přetneme Velkou Británii od severu k jihu. Odstartujeme z Wicku, při stoupání proletíme vrstvou mraků a pak se nad bílým oblačným mořem vydáváme směrem na Londýn.

Povětrnostní situace nad kanálem La Manche zdroj: Windyty.com

Pod námi zůstávají Edinburgh, Leeds a Sheffield. U Nottinghamu začínáme klesat a lockheed s motory stále na výkonu – abychom zabránili jejich podchlazení – akceleruje téměř ke 400 km/h.

Maskot posádky Lockheedu Electra, na přístrojové dece je vidět, že původní přístroje byly doplněny moderním navigačním zařízením, kde je patrná trasa letu.

Maskot posádky Lockheedu Electra, na přístrojové desce je vidět, že původní přístroje byly doplněny moderním navigačním zařízením, kde je patrná trasa letu.

FOTO: I. Lukačovič, Novinky

Řídící v Cambridge má tolik práce, že nás rovnou upozorňuje na omezený rozsah služeb, které nám bude schopen poskytnout.

Nad námi je rušný příletový prostor na londýnská letiště Stansted a Luton, okolo bzučí desítky malých letadel a my pro jistotu rozsvěcujeme oba přistávací světlomety, které má Electra na přídi.

Naším cílem je letiště Duxford, místo, odkud za bitvy o Británii vzlétali piloti 310. a 312. československé stíhací perutě a kde je dnes největší evropské letecké muzeum.

Lockheed Electra na letišti v anglickém Duxfordu

Lockheed Electra na letišti v anglickém Duxfordu

FOTO: I. Lukačovič, Novinky

Parkujeme na stojánce vedle B-17 Memphis Belle, kde už nás čeká milé přivítání v podobě skupiny britských leteckých fanoušků a fotografů, kteří sledují naši cestu už od odletu z Kanady.

Když si balíme věci s sebou na hotel, prolétne přímo nad námi v nízkém průletu dvojice letounů Spitfire, jako by vzdávala hold několika desítkám baťovských firemních pilotů, kteří po vypuknutí války vstoupili do britské RAF. I šéfpilot Baťovy letecké společnosti Jan Šerhant, jehož levou sedačku v lockheedu jsem si na poslední dny bezostyšně zabral, bojoval u 68. noční stíhací perutě a v říjnu 1943 na beaufighteru sestřelil jeden německý bombardér.

Zítřejší plán obsahuje přelet do nizozemského Lelystadu a odpoledne na německé letiště Siegerland. Dosud se zdálo, že se počasí před námi rozestupuje a letoun jen získával na síle. Vydrží nám štěstí i na závěrečné úseky?

Interaktivní fotomapa Electry, pro zvětšení klikněte.

FOTO: Esri

Z historie: Electry firmy Baťa

Firma Baťa koupila v letech 1936 a 1937 dva letouny Lockheed Electra. Měly za úkol zařizovat rychlé spojení mezi jednotlivými továrnami v Evropě, ale absolvovaly i cesty do Afriky nebo Asie.

Rozhodnutí koupit stroj padlo na základě doporučení šéfpilota a vedoucího Leteckého oddělení Jana Šerhanta, který byl v listopadu 1935 vyslán na studijní cestu do USA, kde se měl seznámit s novinkami v leteckém průmyslu.
Doporučil mimo jiné nákup Electry. První stroj s výrobním číslem 1068 dodal Lockheed 21. září 1936 americké pobočce Bata Shoes Company v Marylandu. Z USA byl lodí přepraven do Gdyně, odkud s ním Šerhant přelétl do Zlína.

Zástupci firmy v čele s Janem Antonínem Baťou se strojem vyrazili na cestu kolem světa. Začala 6. ledna 1937. Ve Spojených státech ale Šerhant 4. dubna 1937 za soumraku nenašel letiště v Chicagu a nouzově přistál. Stroj musel na opravu, a protože J. A Baťa nechtěl čekat na její dokončení, rozhodl o okamžitém nákupu náhradního stroje, který byl dodán v dubnu.

Opravený stroj OK-CTA se vrátil do Čech v listopadu 1938. Po 15. březnu jej zabavili Němci, kteří mu přidělili značku D-CCTA. Jeho další osud není znám.