Loď, kterou na oběžnou dráhu vynesla raketa Sojuz, vezla pro posádku ISS 2,5 tuny zásob i kolekci předmětů, jejichž dopravení na stanici mělo být připomínkou 70. výročí vítězství sovětských vojsk nad nacistickým Německem. Nerozevřely se jí však antény radarové navigace a bez spojení volně rotuje prostorem, přičemž pomalu padá.

Ruská vesmírná agentura Roskosmos ve středu ohlásila, že očekává „konec existence“ lodi někdy mezi pátečními 03:23 a 13:55 hodin SELČ. „Pouze několik malých částí by mohlo dopadnout na povrch naší planety,“ uvedla.

Trosky by měly skončit v moři, a ne na pevnině, zřejmě u amerického kontinentu nebo u jihovýchodní Asie. „Pravděpodobnost, že by to někoho udeřilo, je titěrná,“ citoval server BBC specialistku Cathleen Lewisovou.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Start rakety s ruskou nákladní lodí Progress M-27M

Znepokojující nehoda

Roskosmos vyčíslil ztrátu na 2,59 miliardy rublů (1,2 miliardy korun) a úřady už zřídily zvláštní komisi, která má příčiny nehody objasnit.

Podobně skončil v roce 2011 jeden z předchůdců Progressu, když se zřítil krátce po startu na Sibiři. Tehdy havárii způsobila výrobní chyba u nosné rakety Sojuz.

Ruští odborníci sledují potíže Progressu s nemalým znepokojením, uvedla ve středu rozhlasová stanice Echo Moskvy. Jde totiž o prakticky identickou verzi kosmické lodi s tou, která se používá k pilotovaným letům.

Jak upozornila ČTK, v moskevských médiích se objevují spekulace, že nehoda ovlivní harmonogram dalších startů k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) včetně pilotovaných letů.

Šestičlenná rusko-americko-italská posádka ISS bez zásilky, kterou Progress vezl, vydrží do příští dodávky, která by se měla uskutečnit 19. června. Do té doby se ale podle agentury Interfax musí její členové uskrovnit a šetřit vodou, hygienickými prostředky, léky a současně dostali nařízeno, aby prodloužili životnost dosluhujících součástek. [celá zpráva]