„Chci, aby byl církevní. Měl jsem být knězem, dokonce jsem teologii studoval. Nakonec jsem ale přestal být věřící, odešel jsem ze semináře, vystudoval zahraniční obchod a dal se na politiku,“ řekl tehdy. Na otázku, zda se s Bohem usmířil a vrátil se do lůna katolické církve, odmítl odpovědět.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Měl ale jasno, jak by měl pohřeb vypadat. „Nechci, aby se na mém pohřbu řečnilo a někdo se musel přetvařovat,“ řekl. Připravil a nahrál si proto vlastní proslov. „Je to pár vět o mé životní pouti a přál bych si, aby zazněly nad mým hrobem. Nepřeháním, jen jsem se pokusil představit sebe sama v reálném světle,“ uvedl.

Oleksy vedl polskou vládu v letech 1995 až 1996, než rezignoval kvůli nepotvrzenému obvinění ze spolupráce s ruskou tajnou službou. Později se vrátil do další levicové vlády jako vicepremiér. Dvakrát byl i předsedou Sejmu, dolní komory polského parlamentu.

Jeho politická kariéra začala již hluboko za komunistického režimu, kdy byl od roku 1969 členem vládnoucí strany. V 70. letech byl podle polského soudu spolupracovníkem tajných služeb, což sám tajil a popíral.