Zhruba tunu drogy převážel na lodi Makayabella podle listu The Independent 70letý důchodce spolu se dvěma dalšími členy posádky. Všichni tři mají britské občanství. Trojice zadržených zůstává v irské vazbě.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

K zásahu na palubě jachty došlo v úterý v časných ranních hodinách. Posádka jachty se podle irských médií nevzmohla na žádný odpor.

„Byla obzvlášť tmavá noc. Neměli vůbec ponětí, že jsme tam, dokud jsme nebyli na palubě,“ uvedl David Barry z irského námořnictva.

Akce byla součástí rozsáhlé mezinárodní operace namířené proti pašerákům drog. [celá zpráva]

Eric Timon z irské Námořní služby popsal množství zabaveného kokainu jako „velmi významné“.

Náklad měli zřejmě předat ještě na moři

Na operaci spolupracovali kromě irských vyšetřovatelů také Britové a portugalské centrum pro potírání obchodu s narkotiky.

Podle irského zpravodajského serveru RTE je pravděpodobné, že posádka jachty měla ještě na moři náklad předat dalším překupníkům.

Droga nejspíš pochází z Jižní Ameriky a jachta Makayabella vyplula z Karibiku. Zatím není jasné, jestli měl veškerý kokain skončit na území Irska a být dál přepraven do Británie.