Jak informoval deník Korzár, případ se stal ještě v prosinci 2009. Majitel baru řekl romskému manželskému páru, že je neobslouží, protože by mu do baru chodili další Romové. „V té době jsem pracoval jako asistent na základní škole a chování majitele mě i moji manželku ponížilo a pobouřilo,“ říká Roman Pecha.

Manželé podali na majitele baru trestní oznámení. Požádali o pomoc poradnu pro občanská a lidská práva a podali u okresního soudu žalobu podle antidiskriminačního zákona. Majitel baru se obhajoval tím, že podnik je soukromým klubem a manželé neměli klubovou kartu. Během vyšetřování přiznal, že důvodem, proč manžele neobsloužil, byl jejich romský původ.

Peníze přiznal až druhý rozsudek

Okresní soud v případě poprvé rozhodoval v únoru 2012. Tehdy rozhodl, že Romové byli diskriminováni pro svůj etnický původ a nařídil majiteli baru, aby se jim písemně omluvil. Omluvu měl umístit na viditelném místě na dveřích baru a zveřejnit v regionálních novinách formou placené inzerce. Soud tehdy manželům nepřiznal žádné odškodnění.

Krajský soud však případ vrátil a okresní soud jim tentokrát přiznal odškodnění ve výši 300 eur na osobu. Z verdiktu vyplývá, že měla být zasažena jejich lidská důstojnost. Právní zástupkyně poškozených Vanda Durbáková rozhodnutí přivítala, ale zmíněnou částku považuje za nedostatečnou. „Finanční odškodnění v případech diskriminace má působit preventivně. Soudy musí vyslat jasný signál, že diskriminovat se nevyplácí,“ uvedla Durbáková.