S těžkou hlavou se Sergej Čertkov probírá hromadou tištěných dokumentů, které se na jeho úřadě v posledních dnech začaly používat místo těch elektronických. Ze sídla úřadu regionální správy ve východoukrajinském městě Kosťantynivka zmizely všechny počítače na bezpečné místo pro případ, že by se budovy zmocnili proruští separatisté.

Místní starosta již město opustil poté, co radnici obsadili lidé, kteří tu vyhlásili samozvanou "Doněckou lidovou republiku", píše list The Guardian. Čertkov a jeho úředníci zatím zůstávají.

Město s přibližně 75 tisíci obyvateli, ležící asi 65 kilometrů od Doněcka, představuje zmenšený model událostí, které se v posledních týdnech odehrávají na jihu a východě Ukrajiny.

Radnici obsadili separatisté před deseti dny a nyní ji hlídají muži s kalašnikovy rozmístění na barikádách. Policisté se vytratili, někteří se dokonce přidali k rebelům. "Před měsícem by si nikdo neuměl představit, že se něco takového může stát," nevěřícně kroutí hlavou Čertkov.

Stálé vyostřování atmosféry

Stále ostřejší rétorika z obou stran začíná být plná urážek a výhrůžek nepřátelům, což obvykle předchází občanským válkám. Ruská i ukrajinská média prezentují nehorázné výmysly o druhé straně jako fakta.

Zatímco obyčejní rusky mluvící lidé vnímají Ukrajince jako fašisty, Ukrajinci trvají na tom, že nejde o občanský konflikt, ale pouze o Ruskem řízené teroristické akce. Vůbec při tom neberou v potaz pocity rozsáhlých skupin populace, které podporují ozbrojené separatisty.

Muž před barikádou proruských aktivistů v Doněcku

Muž před barikádou proruských aktivistů v Doněcku

FOTO: ČTK/AP

Metody obou stran přispívají ke stálému vyostřování atmosféry. Proruští separatisté neváhají bez jakýchkoli ohledů brát rukojmí, zatímco chování lidí stranících Kyjevu není o nic lepší.

Když v úterý zadržely ukrajinské síly ministra obrany samozvané doněcké vlády, zveřejnil jeden z radikálních ukrajinských politiků na svém blogu fotku, jak jej vyslýchá svlečeného do spodního prádla s rukama svázanýma za zády. "Nehoráznou situaci" a následné mlčení Kyjeva kritizovala i organizace Human Rights Watch.

Co zůstalo ze sovětských podniků

Kosťantynivka se však přeci jen v jednom ohledu dalším oblastem jihu a východu Ukrajiny vymyká. Zatímco jinde jsou lidé živi především z uhelných dolů, zde dlouhá léta vzkvétalo sklářství. Jenže to je minulost. Sklárny zkrachovaly a dnes jsou z nich ruiny na předměstí. Lidé přišli o práci a nezaměstnanost dosahuje dvojciferných hodnot. Spousta lidí se vydala vydělávat peníze do Ruska, a proto k němu dnes tíhnou.

"Celých 23 let jsme žili z toho, co tu bylo z dob Sovětského svazu. Nic nového se nepostavilo, nic se nemodernizovalo. Spousta lidí je naštvaných a zlobí se na osud," říká Čertkov, který je jako většina místních politiků členem Strany regionů svrženého prezidenta Viktora Janukovyče.

Ukrajinští vojáci u Slavjansku

Ukrajinští vojáci u Slavjansku

FOTO: ČTK/AP

Politické vedení v Kosťantynivce udělalo podle kritiků další chybu, která se nyní vrací jako tvrdý úder. Ve chvílích, kdy tisíce Ukrajinců v zimě na kyjevském Majdanu demonstrovaly proti Janukovyčově vládě, je místní vedení vytrvale označovalo za nebezpečné pravicové radikály, před nimiž je třeba se mít na pozoru.

"Kvůli tomu, aby si upevnili vlastní politické pozice, začali šířit strach z ukrajinských nacionalistů a fašistů přicházejících ze západní Ukrajiny," vidí jednu z příčin napjaté situace bývalý proukrajinský člen místního parlamentu Alexander Melančenko, který již Kosťantynivku opustil. Podle něj se nyní i místní vedoucí politici spíše než ukrajinských nacionalistů bojí proruských separatistů.

A všichni s napětím očekávají, co přinese chystané nedělní referendum, v němž chtějí separatisté odhlasovat samostatnost "Doněcké lidové republiky".