Exploze se ozvala krátce po čtvrté ráno. Zatím není jasné, jakou výbušninu pachatel použil. Vyšetřovatelé pátrají po muži, který z místa činu odjel na motorce bez poznávací značky. „Útok nebyl namířen proti lidem,“ sdělila policie v krátkém prohlášení.

Televize Hír TV uvedla, že muž na motorce krátce před výbuchem upozornil bezdomovce, aby odešli z prostoru před bankou.

Ve stejné ulici sídlí kromě CIB Bank pobočky dalších čtyř finančních institucí. Ty exploze také částečně poškodila. CIB Bank patří do italské bankovní skupiny Banca Intesa.

Opozice žádá urychlené vyšetření případu. Dávid Dorosz z opozičního hnutí Společně 2014 označil za paradox, že k výbuchu došlo v den, kdy se ministr vnitra Sándor Pintér v deníku Magyar Hírlap pochlubil, že se podařilo snížit kriminalitu.

„Ministr v rozhovoru tvrdí, že Maďarsko je jednou z nejbezpečnějších zemí Evropy. Je to lež, protože kriminalita za období vlády premiéra Viktora Orbána stoupla o dvacet procent,“ dodal Dorosz.

Banky jsou v Maďarsku velmi nepopulární, poznamenala agentura Reuters. Mohou za to následky finanční krize z roku 2008. Banky nalákaly tisíce lidí na levné hypoteční úvěry v zahraničních měnách, ty se ale později staly velmi drahé poté, co hodnota forintu prudce klesla.