„Je to upozornění občanům a politikům, že naše situace se dlouhodobě neřeší,“ řekla Novinkám prezidentka komory sester a porodních asistentek Iveta Lazorová.

Zdravotní sestry žádají zvýšení platů a celkové dofinancování zdravotnictví. „Ve slovenských nemocnicích je nedostatek zdravotních sester,“ upozornila Lazorová.

Protest zdravotních sester před úřadem slovenské vlády

Protest zdravotních sester před Úřadem slovenské vlády

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Výzva slovenských zdravotních sester

Výzva slovenských zdravotních sester

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Slovenský parlament schválil zákon o zvýšení platů zdravotních sester, ale Ústavní soud ho následně označil za protiústavní a zrušil ho. „Je to vážný precedens, že poslanci schválili zákon, který podle Ústavního soudu neměl finanční krytí,“ dodala prezidentka komory sester.

Vláda odjela do Košic

Zdravotní sestry svůj protest zahájily ve středu, kdy se obvykle koná zasedání slovenské vlády. Jenže tuto středu si vláda Roberta Fica naplánovala výjezdové zasedání v Košicích.

„Přiznám se, že jsme o tom nevěděli. Domnívám se, že oni mají dostatek informací o tom, co se tady děje,“ uvedla Elen Ondrejáková z Galanty.

Sestry chtějí protestovat před úřadem vlády tři dny.

Sestry chtějí protestovat před Úřadem vlády tři dny.

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Sestřičky se nebojí ani nízkých nočních teplot a jsou odhodlané vydržet. „Z mládí jsem zvyklá stanovat, tak to snad vydržíme. Jsme odhodlané bojovat za všechny kolegyně,“ prohlásila Lazorová.