Za pondělní rozhodnutí odejít z čela církve většina médií i politiků papeže chválí a děkuje za odvedenou práci. nejvíce se ale řeší, kdo by jej mohl nahradit.

Některé německé deníky mu vyčítají, že například v otázkách sexuální morálky a společenské liberalizace neposunul církev ani o píď kupředu. Proto řada komentátorů vkládá naděje do jeho nástupce, že se mu podaří modernizovat církev s ohledem na výzvy dneška.

Podle Berliner Zeitung "je na čase, aby byl hlavou katolíků zvolen Neevropan, který bude reprezentovat milióny věřících v zemích třetího světa. V tomto smyslu je Benediktův odchod novou šancí," míní berlínský list.

Nástupce Benedikta XVI. by mohl být z Nigérie nebo Ghany. Mluví se o řadě duchovních, favoritem je prý ale ghanský kardinál Peter Kodwo Appian Turkson.

Šanci stát se novým papežem mají duchovní z Afriky

Zároveň ale Berliner Zeitung poznamenává, že kolegium kardinálů, jež bude nového papeže volit, je nyní "velmi konzervativní, evropské a zejména italské". "I to je jeho (Benediktovo) dědictví," dodává deník.

Joseph Ratzinger byl zvolen v roce 2005, když mu bylo 78 let, a byl tedy jedním z nejstarších kardinálů, kteří se stali papežem. Odchod oznámil v pondělí. Zdůvodnil ho tím, že už nemá dostatek fyzických a duševních sil.