"Byla zcela zastavena výroba sportovních a loveckých zbraní a mnoho vývozních kontraktů bylo zrušeno," napsal Kalašnikov spolu se zaměstnanci zbrojovky Ižmaš v Iževsku, který vyrábí slavné zbraně.

"Je už zcela jasné, že všechny státní zakázky na výrobu těchto střelných zbraní nebudou dodrženy," uvádí se v dopise adresovaném ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který byl zveřejněn v místních médiích.

"Kvalifikovaný personál opouští podnik, protože jeho mzdy nepřekračují 10 000 rublů (šest tisíc korun)," vysvětlují autoři dopisu.

Michail Kalašnikov s legendární zbraní

Michail Kalašnikov s legendární zbraní

FOTO: fotobanka Profimedia

V polovině října demonstrovalo před zbrojovkou na dvě stě jejích zaměstnanců proti směšně nízkým mzdám.

Ižmaš, založený v roce 1807, je stále jedním z hlavních výrobců ruských střelných zbraní, mimo jiné i samopalů AK-47 a jeho dalších verzí.

Samopal AK-47 byla zařazena do sovětské výzbroje po druhé světové válce a i díky své odolnosti a prosté obsluze se stala jednou z nejrozšířenějších zbraní ve světě. Původní předobraz byl sice časem modernizován a upravován, ale v zásadě se konstrukce oproti původnímu dílu nezměnila.

Z prodeje samopalů nic neměl

Dvaadevadesátiletý Kalašnikov, jeden z nejznámějších Rusů ve světě a nositel mnoha ruských vyznamenání, nikdy nedostal peníze z prodeje miliónů samopalů nosících jeho jméno. Používají je armády více než 80 zemí a vyskytuje se ve znaku několika států.