"Pohyb ledových ker byl tak rychlý, že se škodám nepodařilo zabránit," řekl novinářům jeden z postižených majitelů lodí Dragan Jovanović.

"Škody jdou do statisíců eur," uvedl.

Srbové u hald ledu na Dunaji

Srbové u hald ledu na Dunaji

FOTO: Ivan Milutinovic, Reuters

O víkendu stouply teploty ve městě o třicet stupňů, z mínus dvaceti na plus deset. Led silný místy až třicet centimetrů začal praskat a dal se do pohybu.

Zničené lodě a můstky v Bělehradu

Zničené lodě a můstky v Bělehradu

FOTO: ČTK/AP

Majitelé lodí se podle agentury Reuters zoufale snažili zachránit, co se dá. Jejich úsilí bylo ale často marné - led na Dunaji je poset troskami zničených plavidel, bez škrábnutí vyvázla jen hrstka lodí.

Srbové u potopeného člunu v bělehradském přístavišti

Srbové u potopeného člunu v bělehradském přístavišti

FOTO: Ivan Milutinovic, Reuters

Vlna prudkých mrazů minulý a předminulý týden přinutila srbské úřady nasadit na zamrzajících řekách Dunaji, Sávě a Tise ledoborce. Říční plavbu se ale zabezpečit nepodařilo, a tak provoz na řekách musel být k 8. únoru úředně zastaven. Mrazy připravily v Srbsku o život nejméně 20 lidí a škody způsobené počasím dosáhly půl miliardy eur.

Rozbíjení ledu na Dunaji

Rozbíjení ledu na Dunaji

FOTO: ČTK/AP

Srbské úřady plánují v pondělí odvolat stav ohrožení, který platil dva týdny. Díky úsilí záchranářů se daří zprůjezdnit komunikace zavalené sněhem a dopravit potraviny a léky pro zhruba 70 000 lidí, které zima izolovala od okolního světa.

Led ohrožuje plovoucí restauraci na Dunaji v Bělehradu.

Led ohrožuje plovoucí restauraci na Dunaji v Bělehradu.

FOTO: Ivan Milutinovic, Reuters