Ta v minulých dnech tvrdila, že nebezpečný odpad má být uskladněn na české skládce.

Ukrajina se 111 kontejnerů toxických látek marně snaží zbavit 20 let.

Kyjevská radnice na likvidaci odpadu nakonec uvolnila bezmála 14 miliónů hřiven (asi 29 miliónů korun), za něž najala izraelskou firmu SIGroup Consort Ltd.

Nebezpečný náklad

„Kontejnery už jsou zavařeny, zbývá je jeřábem naložit na speciální vozy a odvézt. Kolona s beryliem bude mít podle všeho doprovod, neboť jde o velmi nebezpečný náklad,“ oznámil podle listu Segodnja šéf kyjevského odboru pro mimořádné situace Vitalij Pšenyčnyj.

Deník Komsomolskaja Pravda (KP) zase s odkazem na ukrajinské ministerstvo životního prostředí napsal, že takové množství berylia se najednou ještě nikdy nepřeváželo. I proto některé pojišťovny odmítly náklad pojistit. „Na místě pracují experti ministerstva pro mimořádné situace oblečení ve speciálních ochranných oděvech,“ citoval list ministerstvo.

Jak Právu v pondělí řekl Jurij Horylyj z odboru průmyslu na kyjevské radnici, ukrajinská metropole uzavřela se zmíněnou izraelskou firmou smlouvu na likvidaci odpadu, jež však neurčuje, kam mají být jedy odvezeny a uloženy.

„S Čechy máme dohodu“

Vitalij Pšenyčnyj ale KP potvrdil, že náklad zamíří do Česka. „Schválili jsme program, podle nějž musí být všechen tento odpad vyvezen za hranice Ukrajiny, do Česka. Bylo na to uvolněno 14 miliónů hřiven. Už máme s Čechy dohodu,“ prohlásil. To, že má berylium skončit právě u nás, potvrdili na odboru pro mimořádné situace i Právu.

Důvěryhodný zdroj ale právu řekl, že likvidaci sice zajistí česká firma, samotný odpad ale skončí v Německu, kde má být uložen v bývalých dolech.

Ukrajinský závod Zapad od 70. let vyráběl optické přístroje pro ponorky a pro jaderný průmysl. Toxický odpad s beryliem se zde kupil od roku 1978 až do pádu Sovětského svazu, kdy byl závod zavřen. Od té doby Kyjev hledá, jak se nebezpečného dědictví zbavit.