To není podezření, jsem si tím jistá.manželka uneseného Palestince

 

Inženýrova ukrajinská manželka Veronika (32), kterou citovala agentura AP, je přesvědčena, že důvodem zmizení jejího muže je jeho někdejší dvanáctileté působení v elektrárně, která zásobuje energií pásmo Gazy. „To není podezření, jsem si tím jistá,“ uvedla. „Můj muž byl srdcem, či spíše mozkem jediné elektrárny v Gaze. Je to strategický objekt a oni jej chtějí vyřadit z provozu,“ sdělila agentuře.

List The Jerusalem Post, který citoval abú Sísiho sestru, uvedl, že muže ve vlaku přepadlo šestičlenné komando a vyvleklo jej ven.

Ukrajinská kancelář vysokého představitele OSN pro uprchlíky ve čtvrtek potvrdila, že abú Sísi se krátce po svém zmizení objevil v izraelské cele. „To, co se stalo, bohužel vypadá na násilné odvlečení. Nikoliv na legální extradici nebo jinou akci, která by byla v souladu s právem,“ řekl mluvčí úřadu Maxim Butkevyč a dodal, že svou roli možná sehrály i ukrajinské bezpečnostní složky.

Izraelská lidskoprávní organizace HaMoked doplnila, že inženýr se od 19. února nachází ve věznici Šikma u Aškelonu.

V Gaze se necítili bezpečně

Původem Jordánec Abú Sísi opustil pásmo Gazy i se svou manželkou a šesti dětmi poté, co se zde přestali cítit bezpečně. Přestěhovali se na Ukrajinu, kde inženýr zažádal o občanství.

„Nevím, jak dětem vysvětlím, kde je jejich otec. Nezabila ho bomba, prostě v demokratické zemi zmizel ve vlaku,“ uzavřela zoufalá Veronika.