Hlavní obsah

Politici letos šetří na dovolených

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Politika šetření a utahování opasků se letos promítla i do dovolených nejvyšších představitelů hlavních zemí Evropské unie. Aby v krizi šli příkladem, rozhodli se povětšinou trávit dovolenou ve svých zemích, anebo u nejbližších sousedů, napsala agentura AFP.

Foto: Philippe Wojazer , Reuters

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy

Článek

A někteří si dovolenou odpustili úplně. Kvůli krizi, která svírá Španělsko, neodjel poprvé od svého nástupu do úřadu v roce 2004 španělský premiér José Luis Zapatero na dovolenou s manželkou a dvěma dcerami. Zůstává v Madridu ve své rezidenci a povolil si jen jeden prodloužený víkend, který stráví rybařením v rodné provincii León a další ve vládní usedlosti Quintos de Mora v provincii Toledo.

V Británii apeloval premiér David Cameron na své ministry, aby se vyhnuli příliš exotickým destinacím a aby v době, kdy jsou Britové vyzýváni k utahování opasků, dali přednost své zemi. Sám šel příkladem, zavrhl tradiční dovolenou ve Španělsku a volno stráví na letním bytě v Cornwallu na jihozápadě Anglie.

Stejně se zachoval i portugalský prezident Aníbal Cavaco Silva, který své krajany vyzval, aby pro dovolenou zvolili některé z domácích turistických letovisek a podpořili tak národní ekonomiku. Sám v srpnu zamíří do oblasti Algarve na jihu Portugalska, odkud pochází.

Sarkozy stráví volno s tchánem

Ve Francii si vláda naordinovala dovolenkovou zdrženlivost, aby se vzpamatovala z ran, které jí uštědřil dosud neuzavřený politicko-finanční skandál Woerth/Bettencourtová. Na hony vzdálená "zlatým prázdninám" roku 2007, kdy pobýval na východním pobřeží USA a strávil několik dní na jachtě miliardáře Vincenta Bollorého, tak bude letošní dovolená prezidenta Nicolase Sarkozyho. Trávit ji bude ve vile rodičů své manželky na jihu Francie, zatímco premiér François Fillon odletí do italského Toskánska.

Německá kancléřka Angela Merkelová je nyní na dovolené v evropské zemi, která nebyla z bezpečnostních důvodů upřesněna.

V Itálii nebyly kruhy kolem prezidenta Silvia Berlusconiho ochotné upřesnit, zda bude mít letos nějakou dovolenou nebo ne. Je pravda, že Berlusconi, který se právě rozešel se svým spojencem Gianfrankem Finim, nyní prochází vážnou politickou krizí. Ale i kdyby se rozhodl pro dovolenou na poslední chvíli, s rezervacemi si nemusí dělat těžkou hlavu. Mimo jiné vlastní skvostné sídlo Villa Certosa na Sardinii, jehož hodnota je odhadována na stovky milionů eur.

Odstupující belgický premiér Yves Leterme si naplánoval několikadenní dovolenou ve Francii a do této příhodně blízké země pojede také několik ministrů jeho vlády.

Několik vysokých evropských představitelů ovšem letos dalo před dovolenou přednost politickému kalendáři. Bronislaw Komorowski, který vyhrál polské prezidentské volby 4. července, si připravuje inaugurační projev před uvedením do úřadu, které je naplánováno na 6. srpna.

Klaus politikům dovolenou nedoporučil

V České republice čeká na novou vládu premiéra Petra Nečase 10. srpna hlasování parlamentu o důvěře. Dovolenou jejím ministrům nedoporučil prezident Václav Klaus, když při jmenování kabinetu vyjádřil naději, že nová vláda začne pracovat ihned a s něčím takovým jako dovolená v roce 2010, nebude počítat. Jeho výzvy úplně ovšem neuposlechl nově jmenovaný ministr dopravy Vít Bárta, který odjel do zahraničí na týdenní svatební cestu se svou manželkou, místopředsedkyní sněmovny Kateřinou Klasnovou.

Sám prezident Václav Klaus jezdí o prázdninách po konferencích. Není prý dovolenkový typ a jak se svěřil koncem června, odpočívat hodlá na zámku v Lánech, na chalupě v jižních Čechách a v Krkonoších.

S obyčejnými smrtelníky se nedá srovnávat britská královna, která má mnohem delší volno - celé dva měsíce. Čtyřiaosmdesátiletá Alžběta II. zahájila koncem července letní dovolenou na zámku Balmoral ve Skotsku a do úřadu se vrátí až počátkem října.

Reklama

Výběr článků

Načítám