Bakijevův odlet oznámila středoasijská agentura AKIpress, úřady zatím její informaci nepotvrdily. Už dříve se ale hovořilo, že by Bakijev mohl dostat azyl v Kazachstánu.

Odletu předcházelo jednání se zástupci prozatímní vlády v Džalalabadu na jihu Kyrgyzstánu. Prozatímní vláda sice vyhlašovala, že jej chce dopadnout a soudit, ale prozatímní premiérka Róza Otunbajebevová naznačovala, že je ochotna jednat o podmínkách, za nichž by opustil zemi. [celá zpráva]

Po Bakijevovi stříleli

Po odstaveném prezidentu Bakijevovi ve čtvrtek na mítinku v Oši na jihu země vystřelil neznámý útočník, napsala CNN. Prezident nebyl zraněn. Ochranka ho okamžitě odvedla do bezpečí. Podle ruských agentur naopak střílela Bakijevova ochranka, píše ČTK.

Příznivci prezidenta Bakijeva na demonstraci na jihu Kyrgyzstánu

Příznivci prezidenta Bakijeva na demonstraci na jihu Kyrgyzstánu

FOTO: Reuters

Ruské zdroje uvádějí, že členové ochranky reagovali na hrozbu násilností, k nimž se prý schylovalo v davu přihlížejících. Mezi stoupence svrženého prezidenta se údajně vmísili příznivci prozatímní vlády a prý chtěli vyprovokovat násilné střety.

Výstřely byly vypáleny krátce poté, co Bakijev začal mluvit k pěti tisícům svých příznivců, uvedla BBC. Podle západních tiskových agentur byly výstřely určeny Bakijevovi.

Bakijev se po střelbě v Oši vrátil do své rodné obce vzdálené asi sto kilometrů od města. Tisíce lidí na ošských náměstích zůstaly, místo hlídá několik set příslušníků policie.