Obzvláště postiženy jsou severní německé země Meklenbursko-Přední Pomořansko a ostrov Fehmarn, kde je řada silnic zcela nesjízdná. Přímořská dálnice A20 mezi městy Gützkow a Greifswald je uzavřena. Řidiči neprojedou také po řadě důležitých městských obchvatů.

Pasažéři na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem musí čelit zpožděným či zrušeným letům. Situace zde se sice po víkendové vichřici ustálila, ale je třeba dále počítat s výpadky a zpožděními, řekl podle DPA mluvčí letiště. Spoje z Londýna do Frankfurtu byly zrušeny a letadla do španělského Madridu či polské Varšavy rovněž neodstartovala. Ostatní lety mají podle letiště jen mírná zpoždění; to se týká i dopolední linky z Frankfurtu do Prahy.

Zasněženou německou dálnici A20 prohrnovali silničáři i za pomoci sněžných fréz

Zasněženou německou dálnici A20 prohrnovali silničáři i za pomoci sněžných fréz

FOTO: Peter Thomas, Reuters

VIDEO: Na kanálech v Amsterdamu se po čtrnácti letech znovu prohánějí bruslaři

O víkendu zrušilo frankfurtské letiště více než 300 letů. Výpadky spojů se dotkly asi 60 000 lidí. Tisíce lidí strávily noc v hotelích. Řada z nich ale noc přečkala na nouzových lůžkách přímo na letišti.

Vlaky na Rujanu mají spoždění

Cestující v expresních železničních spojích z Berlína do Stralsundu podobně jako v regionálních spojích do tohoto pobaltského města musí počítat s komplikacemi, řekl mluvčí železnic Burkhard Ahlert.

Vlaky InterCity jsou odkloněny přes Rostock a nabírají až dvouhodinová zpoždění. Na dálnici A20 čeká od neděle několik řidičů nákladních vozů na frézy, které je ze sněhového sevření vysvobodí.

Do centra Berlína vyrazili běžkaři.

Do centra Berlína vyrazili běžkaři.

FOTO: Peter Thomas, Reuters

V Polsku se propadají střechy

Polsko v noci na dnešek zasypal čerstvý sníh. Ve Varšavě napadlo podle televize TVN osm centimetrů, a tak ve městě nyní leží přes 35 centimetrů bílé pokrývky. Hasiči vyzývají obyvatele, aby nezapomněli odklízet sníh hlavně z plochých střech. Mluvčí hasičů Pawel Frontczak informoval, že za uplynulý den se pod váhou sněhu rozlomily střechy sedmi skladišť a desítky dalších jsou poškozené.

V neděli večer bylo evakuováno několik stovek zákazníků obchodního domu ve středopolském městě Bydhošť, protože výška sněhu na střeše budovy přesáhla povolenou mez.

Centrum Madridu

Centrum Madridu

FOTO: Vera Susana, Reuters


"Potom, co vidíme v posledních dnech, se dá říct, že za ty čtyři roky od tragédie v Katovicích jsme se toho moc nenaučili," posteskl si Frontczak. Při zřícení střechy výstavní haly tehdy přišlo o život 65 lidí, mezi nimi dva Češi.

Silničáři jsou v plném nasazení. V pondělí jsou špatně sjízdné hlavně menší ulice na sídlištích, kde sníh nikdo neodklízí. Už od víkendu trvají problémy na železnici. Zejména v okolí Katovic a Čenstochové namrzají troleje, některé vlaky nevyjely vůbec, jiné mají několikahodinová zpoždění.

Přes 110 000 domácností v jižní části Polska je nadále bez dodávek elektrického proudu.

Na Slovensku kulminovaly povodně

Situace na Slovensku, kde o víkendu kvůli silným dešťům dosáhla řada řek třetího povodňového stupně, se začala zlepšovat. Podle vodohospodářů je třetí stupeň již všude odvolaný. Situace v místě záplav se zlepšila a další vylití řek z koryt prý nehrozí.