"Jsem velmi rád, že José Barroso získal širokou jednomyslnou podporu hlav států a vlád, kteří jednoznačně podporují jeho kandidaturu na budoucího šéfa Evropské komise," řekl Fischer.

"Jsem extrémně pyšný, že jsem získal jednomyslnou podporu, a jsem dojatý," uvedl Barroso.

Právě Fischer jako první při setkání s Barrosem navrhl, aby pokračoval v čele EK, a snažil se pro něj získat širší podporu. [celá zpráva]

Nejistá podpora europarlamentu

Šéfa komise ale musí schválit Evropský parlament, kde Barroso podporu nemá. Proti jsou Zelení v čele s Danielem Cohn-Bednitem. Socialisté navrhovali, aby se s nominací nespěchalo, protože se zatím neuskutečnily konzultace s europoslanci.[celá zpráva]

"Evropští socialisté by se měli zabývat tím, proč prohráli volby," řekl nicméně v noci novinářům slovenský premiér Robert Fico, který stojí v čele Směr - sociální demokracie (Směr-SD). Sám bude poslancům za svou stranu doporučovat, aby Barrosa podpořili. "Je nejsilnější kandidát," řekl Fico.

Na volbu se spěchá, parlament je proti

Podle premiéra Fica lídři EU poslance vyzvali, aby o novém šéfovi Evropské komise rozhodovali, pokud to bude možné, už na svém nadcházejícím zasedání. To se uskuteční v polovině července ve Štrasburku. ČR prosazuje co nejdřívější volbu.

Fischer na tiskové konferenci uvedl, že Česko i Švédsko, které bude předsedat EU od července, získaly "silný mandát na jednání s jednotlivými frakcemi Evropského parlamentu". "Do těchto jednání vstoupíme bezodkladně, efektivně, tak aby ta nominace a její příprava zabrala co nejmenší čas," dodal Fischer.

Poslanci si však kladou podmínky. "Evropský parlament nebude hlasovat o kandidátovi pro úřad předsedy komise bez předchozích konzultací mezi Evropskou radou a nově zvolenými členy parlamentu," řekl ve čtvrtek europoslanec Jo Leinen, podle něhož si tuto podmínku dal parlament na posledním zasedání v květnu.

Další dohody

Vedle politické dohody o nominaci Barrosa se lídři členských států unie předběžně dohodli i na reformě finančního dohledu. Ta by měla zabránit opakování finanční krize z loňského roku, kdy vlády vydaly stovky miliard eur z veřejných peněz na záchranu bank.

EU se zatím nicméně nedohodla na zárukách pro Irsko týkajících se Lisabonské smlouvy o reformě unijních institucí. Jednání bude podle diplomatů pokračovat v pátek. Původně se očekávalo, že by kompromis mohl být nalezen ještě před začátkem nynějšího unijního summitu.