Některé radnice dokázaly mezi lety 2005 až 2007 zvýšit zisk plynoucí z pokut za nedodržování silničního zákona až o 300 procent, tvrdí deník. Podle listu se celková částka neoprávněných pokut pohybuje kolem 130 miliónů eur, tedy v přepočtu asi 3,6 miliardy korun.

"Pro radnice to byly slepice snášející zlatá vejce, pro řidiče to byla noční můra," komentoval podvody se semafory list.

Červená už po třech vteřinách

Podle žalující strany byla světelná signalizace nastavena tak, že po oranžovém světle následovala červená už po třech vteřinách místo po pěti vteřinách, jak to předepisují italské zákony. Mnoho řidičů tak nechtěně jelo na červenou - a při přestupku je zachytila kamera, kterou byly semafory vybaveny.

Policie zadržela specialistu, který světelnou signalizaci upravoval na zakázku. Kromě policistů jsou vyšetřováni i představitelé několika radnic a šesti soukromých firem.

Na podvod přišel velitel městské policie v severoitalském městě Lerici. Tomu se nezdál prudký nárůst přestupků, k němuž došlo po instalaci nové světelné signalizace na křižovatkách, píše list.