Liga severu, jejíž program je zacílen proti imigraci, je hlavním koaliční partnerem premiéra Silvia Berlusconi. Zakázat mešity navrhla po úterním zatčení dvou mužů podezřelých z plánování teroristických útoků.

„Ta zatčení ukazují, že... terorismus našel v Itálii živnou půdu a my musíme být bdělí. Bohužel není jednoduché rozlišovat mezi místy pro modlitbu a místy pro rekrutování teroristů a financování plánů útoků,“ řekl Maroni listu La Stampa.

Jeho strana už iniciovala jednání o zákazu stavění mešit a muslimských center, dokud nebude přijat zákon o státním dohledu nad výstavbami. „Mešity rostou jako houby po dešti a starostové s tím nic nenadělají, protože na to není zákon,“ citovala agentura AFP šéfa poslanců strany v dolní komoře parlamentu Roberta Cotu.

Vatikán: Společnost má mít právo zakročit

Zástupci muslimské komunity si stěžují, že takový zákon by byl diskriminační a protiústavní. Stejného názoru je i opozice. „Bylo by to k nepotřebě a neakceptovatelné,“ řekl mluvčí Demokratické strany Ermete Realacci.

Vatikán reagoval prohlášením, že občanská společnost má právo zakročit, je-li objekt využíván jinak, než bylo deklarováno. „Na jednu stranu musíme uznat oprávněnost existence místa pro modlitbu jako sídla bezprostřední duchovní přítomnosti. Jestli se z něj ale stane něco jiného, občanská společnost má právo zakročit a přezkoumat to,“ řekl ministr pro kulturu Gianfranco Ravasi.