Estonští psychologové upozorňují, že situace v jejich zemi je ještě rizikovější než v nedalekém Finsku, kde na konci záři v Kaujahoki student střední školy Matti Juhan Saari (22) zastřelili osm spolužaček, jednoho studenta a učitele.

Počet psychicky nevyrovnaných dětí dosahuje v Estonsku s 1, 5 miliónu obyvatel plných 50 tisíc. Učitelé se kvůli přeplněnosti tříd nemohou svěřencům věnovat individuálně a dětských lékařů-psychoterapeutů působí v celé zemi pouhých 22. „Děti prakticky nemají možnost dostat se na pohovor k psychologům a v nemocnicích není dostatek míst, aby se jejich problémy řešily,“ upozorňuje dětská psychiatrička Mall Rijkjarová.

Podle psychologů by měli rodiče mít větší přehled o tom, co jejich děti podnikají. Rizikovými faktory se stávají zejména apatická nálada a několikahodinové hry na počítači. „Nechci věci dramatizovat, ale rizika už dosáhla takové míry, že je jen otázkou času, kdy dojde k nějakému tragickému incidentu,“ varovala Merike Martinsonová, ředitelka dětské nemocnice v estonské metropoli Tallinu.