Hlavní obsah

Italský ministr požaduje návrat k hraničním kontrolám

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Nový italský ministr vnitra chce na hranicích země opět zavést pohraniční kontroly, přestože Itálie je členem schengenského prostoru volného pohybu osob. Uvedly to v neděli italské listy. Opatření je součástí balíku návrhů, které mají potlačit v zemi zločinnost a nezákonné přistěhovalectví.

Článek

Ministr vnitra Roberto Maroni z protiimigrantské Ligy severu předloží po neděli vládě návrh, podle něhož bude nezákonné přistěhovalectví zločinem a může být potrestáno až čtyřmi lety vězení. Italské listy tvrdí, že půjde o jeden z prvních dokumentů, které nová pravicová vláda premiéra Silvia Berlusconiho schválí.

Jedním z nejkontroverznějších návrhů je ale vyjednání dočasného zrušení závazků, které pro Itálii vyplývají ze schengenského prostoru Evropské unie. V jeho rámci mohou lidé mezi 24 členskými zeměmi Schengenu překračovat státní hranice bez kontrol; Česko patří do schengenského prostoru od loňského prosince.

Opatření je namířeno proti Rumunům

Krok je prý zaměřen hlavně proti rumunským přistěhovalcům a Romům z východní Evropy, kteří jsou obviňováni ze zločinnosti v Itálii. Rumunsko, které se loni stalo členem EU, není členem Schengenu. Podle italských úřadů se však Rumuni dostávají do země bez kontrol přes sousední státy, které v Schengenu jsou.

Pravidla schengenského prostoru umožňují dočasné znovuzavedení kontrol jen z důvodů, které se týkají veřejného pořádku nebo národní bezpečnosti. Některé členské státy je v minulosti přechodně uplatnily například při mezinárodních summitech či jiných ostře sledovaných událostech.

Zločinnost a ilegální přistěhovalectví byly důležitým tématem kampaně před dubnovými volbami, které Berlusconi jasně vyhrál. Berlusconiho nový ministr zahraničí Franco Frattini, který se jako eurokomisař podílel na rozšíření Schengenu o některé nové členské země, uvedl, že Itálie by měla zavést požadavek minimálního příjmu pro přistěhovalce, včetně občanů z jiných zemí unie.

Odhaduje se, že v Itálii žije asi 500 000 Rumunů. Podle italských úřadů jejich počet za poslední rok prudce vzrostl. 

Reklama

Výběr článků

Načítám