„Vy se domníváte, že má sloužit proti Íránu? Ne, celý ten systém míří proti Rusku a Číně,“ řekl někdejší sovětský prezident, který se zasloužil o klidný pád bývalého sovětského impéria a stažení sovětských vojsk z území východních satelitů Moskvy, včetně tehdejšího Československa.

Český exprezident Václav Havel, který v pondělním pořadu ČT rovněž hovořil, se proti Gorbačovovu názoru ohradil. „On používá slovo namířený‘. Ten systém ale není útočný, je to obranná zbraň. Ty rakety slouží k případném sestřelování útočících raket,“ řekl Havel s tím, že se trochu diví hysterické reakci Čechů vůči plánu umístit radar v ČR. Dodal, že proti někdejší přítomnosti ruských okupačních vojsk v Československu Češi tolik dlouhodobě neprotestovali.

Radar je podle Havla první šance vyjít vstříc USA.

Negativní postoj Ruska

Plán Američanů umístit v Brdech protiraketový radar a v Polsku sila s obrannými raketami vyvolává od počátku odpor ruských představitelů. Podle Moskvy jen USA expandují blíže k ruským hranicích pod záminku zajišťování se proti nebezpečným režimům, jako je ten v Íránu či Severní Koreji.

Washington v současnoti s Moskvou o podmínkách umístění systému jedná. Kreml naznačil jistou dohodu, nový ruský prezident Dmitrij Medvěděv nicméně řekl, že vyjednávání budou pokračovat a budou tvrdá.

Rozhovory Spojených států s českou vládou o umístění radaru by mohly být završeny na bukurešťském summitu NATO na počátku dubna, s Poláky by chtěl Washigton dohodu uzavřít do konce volebního období amerického prezidenta George Bushe, tedy do konce roku.