Při výjezdu ze Slovenska provádějí kontrolu už jenom na rakouské straně. I ta definitivně skončí 21. prosince 2007. Stará budova celnice už do té doby nebude existovat. Zmizí z povrchu zemského stejně, jako postupně mizí rozdělená Evropa.

 foto: Právo/Ivan Vilček

U budovy byla železobetonová závora, jejíž otevření znamenalo cestu do svobodného světa. Mnozí tudy emigrovali a cestu zpátky mohli absolvovat až po roce 1989, kdy jim přestalo hrozit zatčení za nelegální opuštění republiky.

 foto: Právo/Ivan Vilček

Bratislavané přijali zprávu o bourání celnice s nadšením. "Za socialismu jsem se dostal na Západ pouze v roce 1969, kdy to nějak šlo zařídit a pak až v roce 1987. To jsem si půl roku předem vybavoval cestovní doložku a devizový příslib. Když mě na této celnici v roce 1987 kontrolovali bylo to nepříjemné a ponižující. Celníci se ke mě chovali hnusně a neušetřili mě ani osobní kontroly. Měl jsem doma nemocné rodiče, tak jsem se vrátil, aniž bych tušil, že za dva roky bude revoluce a za dvacet let budeme cestovat do Rakouska zcela bez kontrol," říká Karol Ondrejička z Bratislavy.

 foto: Právo/Ivan Vilček

Hraniční přechod Petržalka - Berg je prakticky součástí slovenského hlavního města. Sídliště Petržalka se rozšířilo téměř až na hranice. Do nejbližší rakouské obce Wolfsthal je to odsud jen pár kilometrů a do Vídně necelých šedesát. "Už se těším až pojedu na kole do Rakouska, kde mají mnohem lépe vybudované trasy, jako u nás a nebudu se muset zdržovat při kontrole na hranicích," těší se na Schengen Jozef Farkaš, který bydlí téměř u hranic.

 foto: Právo/Ivan Vilček