Bývalý saúdskoarabský velvyslanec v USA princ Bandar bin Sultán dostával po deset let miliónové částky za to že v roce 1985 zprostředkoval nákup sta britských letadel pro saúdské letectvo.

BBC zjistila, že na dva účty saúdského velvyslanectví ve Washingtonu BAe ročně posílal 120 miliónů liber. Jeden z účtů sloužil uhrazení nákladů provozu princova soukromého airbusu. Podrobnosti uvede v pondělním programu Panorama.

Tuto zprávu uvedl už švédský pořad věnovaný podezření na úplatky při chystaném neuskutečněném prodeji gripenů do ČR.

Velká Británie ale vyšetřování možné korupce při prodeji letadel do Saúdské Arábie zastavila v prosinci jako nepodložené. Británie podepsala konvenci proti korupci až v roce 2001.

Šetření bylo zastaveno kvůli snaze prodat další zbraně

Panuje ovšem podezření, že toto rozhodnutí bylo motivováno zájmem Velké Británie prodat do Saúdské Arábie nejmodernější stíhací bombardéry Eurofighter Typhoon, které evropské země právě zařazují do výzbroje.

Obvinění z korupce vyvrací i lord Goldsmith z britského protikorupčního úřadu, který případ v prosinci odložil. Zasadil se o to premiér. Podle Goldsmithe jsou všechna obvinění "zcela nepravdivá". O všech platbách prý vědělo ministerstvo obrany a ve skutečnosti přes BAe šly saúdské peníze z veřejných rozpočtů.

Britský premiér Tony Blair odmítl komentovat platby pro saúdského prince. Sdělil ale, že pokud by vyšetřování protikorupčního úřadu proti BAe nebylo odloženo, mohlo by to "zcela zmařit živé strategické vztahy a tisíce Britů by ztratily práci".