Diplomaté předpokládají, že mají před sebou týdny oficiálních i zákulisních debat. "Nemůžeme spěchat a přijmout něco v příštích dnech, ale ani nesmíme příliš dlouho otálet, bylo by to velmi riskantní," řekl francouzský velvyslanec Jean-Marc de La Sabliere.

Bývalý finský premiér a zmocněnec OSN pro Kosovo Martti Ahtisaari se domnívá, že jediným řešením pro zajištění budoucí stability Kosova je jeho omezená svrchovanost pod mezinárodním dohledem. Kosovo by podle něj mělo mít vlastní ústavu, hymnu, státní vlajku i ozbrojené síly. [celá zpráva] Srbská menšina by měla mít zaručena práva a spravovat si své běžné záležitosti sama. Hlavní evropské státy i USA nevidí žádnou alternativu k Ahtisaariho plánu.

Kosovo je dosud formálně součástí Srbska, ale fakticky jej spravuje OSN od roku 1999, kdy nálety NATO donutily tehdejší režim Slobodana Miloševiče ukončit tažení proti albánským povstalcům a stáhnout srbské síly z provincie. Kosovští Albánci, tvořící 90 procent místní populace, touží jen po nezávislosti, ale Bělehrad je ochoten udělit jen širokou autonomii. [celá zpráva] Kosovský prezident Fatmir Sejdiu naopak nevidí budoucnost Kosova jinak než jako nezávislého státu.

Bělehrad i vedení srbské pravoslavné církve doufají v ruské a popřípadě i čínské veto Ahtisaariho plánu.